Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7586 miejsce

Bez zaskoczenia, czyli jak samemu prognozować pogodę. Część druga

Nie ufasz prognozie pogody podawanej w radio czy telewizji? Weź sprawy w swoje ręce i rozpocznij samodzielne prognozowanie pogody.

 / Fot. Piotr BogdanowiczW pierwszej części artykułu opisałem jak przy pomocy termometru oraz dokładnych obserwacji atmosfery samodzielnie prognozować pogodę. Teraz powiem jak można to robić, gdy ma się do dyspozycji termometr, barometr i higrometr. Te trzy przyrządy pomiarowe stanowią razem potężne źródło wiedzy na temat nie tylko obecnego stanu atmosfery, ale także na temat zmian pogodowych, jakie mogą nastąpić w ciągu kilkunastu godzin. Jeżeli dodamy do tego wszystkiego metody prognozowania, jakie poznaliśmy wcześniej, to możemy być pewni, że nasze przewidywania pogodowe się sprawdzą. Zacznijmy od barometru.Ciśnienie atmosferyczne


Jeżeli na barometrze zauważymy systematycznie malejące ciśnienie, jest to informacja dla nas, że nadciąga niż (front ciepły), a wraz z nim opady i silny wiatr. Regularne, wyraźne wahania dobowe ciśnienia rejestrowane przez nasz przyrząd pomiarowy świadczą o utrzymaniu się dobrej pogody. Natomiast systematyczny wzrost ciśnienia po pogodzie deszczowej z silnym wiatrem jest oznaką nadciągającego wyżu, a co za tym idzie poprawy pogody. Gdy podczas mgły zaobserwujemy wzrost ciśnienia jest to znak, że dojdzie do jej zaniku. Spadek ciśnienia o 2-4 hPa w ciągu trzech godzin oznacza, że nad nami znajduje się przednia część niżu, a także to, że powinniśmy spodziewać się wzrostu prędkości wiatru. Natomiast wzrost ciśnienia o więcej niż 4 hPa w ciągu trzech godzin oznacza przejście frontu chłodnego i jak poprzednio - wzrost prędkości wiatru.


Temperatura, ciśnienie i wilgotność powietrzaJeżeli na higrometrze dostrzeżemy duży wzrost wilgotności powietrza (prężności pary wodnej) przy jednoczesnym stałym spadku ciśnienia atmosferycznego, oznacza to, że nadciąga burza. Zauważony przez nas szybki wzrost wilgotności powietrza z jednoczesnym spadkiem temperatury jest dla nas sygnałem, że niedługo powstanie mgła. Natomiast szybki wzrost wilgotności powietrza przy jednoczesnym wzroście temperatury i spadku ciśnienia to znak, że zbliżają się opady deszczu, a latem - burza.


PodsumowującPrognozując pogodę przy użyciu termometru, barometru i higrometru najlepiej podpierać własne wnioski przy pomocy obserwacji atmosfery opisanych w pierwszej części artykułu. W kolejnej części, która pojawi się dopiero po 7 lipca (chyba że uda mi się wcześniej skompletować zdjęcia) opiszę jak prognozować pogodę na podstawie obserwacji chmur.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.