Facebook Google+ Twitter

Bezdomni jako mobilne punkty dostępu do internetu. Kontrowersyjny pomysł amerykańskiej firmy

Amerykańska firma specjalizująca się w marketingu, stworzyła kontrowersyjny program "Bezdomne Hotspoty" (ang. "Homeless Hotspots"), który ma pomóc bezdomnym, zmieniając ich w... mobilne punkty dostępu do internetu.

Sonda

Co myślisz o homeless hotspots?

Na stronie Homeless Hotspots można nawet sprawdzić aktualne lokalizacje ludzkiego WiFi / Fot. print screenBBH Labs zatrudniła 13 bezdomnych, wyposażając ich w nowoczesne urządzenia MiFi (mobilne WiFi) i koszulki z napisem "jestem hotspot 4G". Na wstępie firma dała im po 20 dolarów. Za każdy dzień minimum sześciogodzinnej pracy dostają 50 dolarów oraz datki pochodzące od tych, którzy skorzystali z dostępu do internetu.

BBH Labs nazywa to charytatywnym programem, mającym pomóc w powrocie do normalnego życia tym, którzy stracili dach nad głową. "Jeff z Pitsburga. Pasjonują go narciarstwo i pływanie. Stał się bezdomny po zakończeniu leczenia traumatycznego uszkodzenia mózgu. Chce pokazać innym, że bezdomność jest czasami czymś co wymyka się z ludzkiej kontroli, i że on potrzebuje po prostu drugiej szansy" - można przeczytać na stronie Homeless Hotspots.

Program wywołał w USA wiele kontrowersji. Niektórzy twierdzą, że jest to wykorzystywanie bezdomnych, ponieważ minimalna stawka za godzinę pracy w Stanach to 7,25 dolarów. Inni zarzucają firmie BBH Labs uprzedmiotowienie ludzi. Z kolei zwolennicy chwalą pomysł, twierdząc, że lepiej jest dać napiwek temu, który pracuje niż jałmużnę natrętnemu żebrakowi. Jak pisze New York Times, dyrektor rozwoju Front Shelter (schroniska dla bezdomnych), jest to szansa na zatrudnienie, niezależnie od tego, kto ją daje.

Co o tym sądzi jeden z "homeless hotspots"? "Każdy myśli, że dostaję nieźle w kość, ale ja się tak nie czuję. Uwielbiam rozmawiać z ludźmi. Poza tym to jest jednak praca, uczciwie przepracowany dzień i pensja" - powiedział NYT Clarence Jones.


Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Czy to rzeczywiście społecznie użyteczne? Czy tylko wydawanie pieniędzy dla sztucznego ograniczania bezrobocia?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Benedykt Present
  • Benedykt Present
  • 19.03.2012 17:14

ŻAŁOSNE!

Komentarz został ukrytyrozwiń
b.ojciec
  • b.ojciec
  • 15.03.2012 02:30

Delirium w Tharsys (Żwikiewicz Wiktor) - jest tam biołącze, czyli człowiek-cyborg będący końcówką Sieci z wbudowanym w biust ekranem. SF wkracza do realu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.