Facebook Google+ Twitter

Bezdomni z ul. Wolskiej: w Wigilię wracają wspomnienia

Mimo że sami wiele nie mają, do swojego wigilijnego stołu zapraszają każdego, kto tylko zechce przyjść. Niedzielną wieczerzę w schronisku dla bezdomnych przy Wolskiej w Warszawie spędzi w tym roku około 170 osób.

Mieszkaniec pracujący przy remoncie ośrodka, fot. fot. Anna Wittenbeg / Fot. W okresie świątecznym wszelkie ośrodki, schroniska i noclegownie dla
bezdomnych przeżywają oblężenie. Tego dnia nikt nie chce być sam.
Wieloosobowe Wigilie są już tradycją w ośrodku dla bezdomnych na ul.
Wolskiej w Warszawie. Stałych mieszkańców jest około 80, a budynek w którym mieszkają nie jest zbyt duży. Mimo to od dawna na święta robi się tu przyjemny tłok.

- W ubiegłych latach robiliśmy ogłoszenia np. na dworcach. Rok temu już nie mogliśmy się pomieścić, więc teraz zrezygnowaliśmy z reklamowania naszej Wigilii, bo i tak wiemy, że będzie dużo osób – mówi z uśmiechem gazecie Wiadomości24.pl kierownik schroniska, Krzysztof Cholewiński, który oblicza, że w tym roku do stołu zasiądzie około 170 osób. Być może zabraknie krzeseł dla niespodziewanych wędrowców, ale na pewno nie ciepłego i życzliwego przyjęcia oraz posiłku.

Kto gotuje?Informacja nad łóżkiem jednego z mieszkańców, który pracuje na nocnej zmianie, fot. Anna Wittenberg / Fot.


Wspomniani potrzebujący to nie tylko bezdomni, ale także ubodzy, którzy choć mają dach nad głową, nie mają pieniędzy na przygotowanie wieczerzy. Przychodzą także samotni.

Posiłek składa się zazwyczaj z więcej niż 12 potraw. Ponieważ kuchnia jest zbyt mała, aby przyrządzić taką ilość jedzenia, mieszkańcom pomagają dwa zgromadzenia zakonne. Drobniejsze potrawy, jak np. śledzie, robione są w schronisku, gdzie jest zatrudnionych dwóch kucharzy. Pomaga im zawsze kilku mieszkańców.

Jednym z założeń jest, aby osoby, które tu mieszkają pracowały na rzecz schroniska i aktywnie uczestniczyły w jego życiu. Dlatego kiedy część gotuje, inni zajmują się przygotowywaniem sali, w której jadane są posiłki.

Nic nie wiecie o świętach!


Wigilia dla bezdomnych, ubogich i samotnych na Targu Węglowym w Gdańsku. Fot. (kb) PAP/Barbara Ostrowska / Fot. Święta na Wolskiej mają niesamowitą atmosferę, co potwierdza Joanna Kaup-Markiwicz, pracownik socjalny w schronisku. – Spędzam tu święta od pięciu lat. Jak przychodzę do siebie do domu, to mówię: kochani, wy nic nie wiecie o świętach!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

może trochę nie w porę ale cieszę się iż pani piszę coś o bezdomności to budujące ciekawy artykuł powaga

Komentarz został ukrytyrozwiń

Agnieszko... A mnie trudno jest powstrzymać się od pytania, kiedy ów świetny materiał odtajnisz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus. Duży plus. Treść, zdjęcia, wyczucie chwili...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Aniu. Nie musze Ci tłumaczyc, ze było cięzko się powstrzymac, bo mam tyle swietnego materiału. Dzięki jeszcze raz za pomoc :):):)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.12.2006 20:07

Aga, cieszę się że udało Ci się nie ulec pokusie rozmycia materiału przez kupę ciekawych rzeczy, których się dowiedziałyśmy! Super wyszło, gratuluję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miło było redagować ten tekst. Gratuluję. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzieki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Agnieszko - świetna dziennikarska robota:)) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobrze przygotowany artykuł +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mnie sądzić, ale jeden plus to za mało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.