Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4868 miejsce

Bezdomność. Proste ujęcie trudnego problemu

Dużych trudności nastręcza odpowiedź na pytanie czy jest to problem narastający czy malejący i kto powinien się nim zająć. Właściwie to nieistotne. Przecież i tak, temat ten omija się szerokim łukiem.

Bez niczego


Bezdomność jest to termin każdemu dobrze znany, choć nie zawsze wiadomo czy trafia się w sedno sprawy. Według Ustawy o pomocy społecznej osoba bezdomna to osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym w rozumieniu przepisów o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych i nigdzie niezameldowana na pobyt stały w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Nie ulega jednak wątpliwości, iż bezdomność to nie tylko fakt braku domu. Zagadnienie to wychodzi poza granice żargonu prawniczego. Tu chodzi przecież o człowieka.

Badacze zajmujący się tą tematyką uważają, iż bezdomność to zjawisko społeczne, przejawiające się nie tylko w faktycznym braku miejsca zamieszkania. Istotną kwestią tego problemu są czynniki decydujące o takim stanie rzeczy. Zapomina się lub w ogóle nie myśli o historii tych ludzi. A każdy przecież ma inną.

Jak stracić wszystko…


Powodów bezdomności jest wiele. Owszem, jako najczęstszy powód pozostawania, nasuwa się problem alkoholowy (lub innych używek). Przyczynia się on do utraty pracy i możliwości opłacenia mieszkania. Jest to jednak dość stereotypowe podejście do problemu. Zapomina się, że bezdomność może być również wynikiem ucieczki przed przemocą w rodzinie. Często też są to osoby, które po opuszczeniu domu dziecka pozostają bez odpowiedniego wsparcia. Podobny los może spotkać osoby powracające z zakładu karnego, które po czasie spędzonym w więzieniu, muszą się zmierzyć z zupełnie nową rzeczywistością. Powodów może być wiele, tak jak wiele jest osobistych tragedii rodzinnych. Czy można tu mówić o pewnego rodzaju nieporadności życiowej? W pewnych przypadkach zapewne tak. Nikomu jednak nie można odmówić pomocy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Andrzej  Król
  • Andrzej Król
  • 23.12.2011 16:55

Dużo się pisze i mówi , ale nic nie robi w kierunku wyeliminowania Tego zjawiska !!!!!!!! Tekst jest ciekawy owszem . Apel do Pań i Panów posłów i senatorów !!!!!!!!!! Odpowiednie ustawy i będzie większa aktywność Tych ludzi oraz pracowników Mops czy PCK.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Smutny jest los tych ludzi. Ostatnio był wywiad w radiu z pewnym niezwykle oczytanym i stroniącym od alkoholu człowiekiem, który jednak wpadł w pułapkę hazardu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problem tym bardziej trudny, że wiąże się z wykluczeniem społecznym.
Ciekawy tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.