Facebook Google+ Twitter

Bezkarny jak policjant inwigilujący grupy przestępcze?

Policjanci będą mogli łamać prawo i nie poniosą za to żadnej odpowiedzialności. Według nowej ustawy część stróżów prawa stanie się praktycznie bezkarna.

Policja / Fot. Patryk Ciechanowski-Mirek Nowy projekt ustawy, przygotowywany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zakłada znaczne zwiększenie uprawnień funkcjonariuszy inwigilujących grupy przestępcze. Policjanci starający się przeniknąć do grupy o charakterze kryminalnym będą mogli: - Pozorować działalność przestępczą oraz dokonywać tajnej lustracji pomieszczeń i środków transportu - podaje rzecznik MSWiA Wioletta Paprocka. Oznacza to, iż funkcjonariusze próbując zdobyć zaufanie gangsterów będą mogli brać udział w tych samych zbrodniach.

Choć w ustawie został umieszczony zapis o zakazie dokonywania czynności, których skutkiem może być złamanie prawa, to jednak - Ustawodawcy zdając sobie sprawę z dynamiki i tempa zmian dopuszczają możliwość wystąpienia sytuacji wymuszającej przekroczenie określonych w ustawie czynności. Takiej sytuacji dotyczy przepis wyłączający odpowiedzialność karną funkcjonariusza w granicach ryzyka operacyjnego - podkreśla rzecznik Paprocka. Stróże prawa, którzy w ramach prowokacji będą dokonywać napadów, pobić czy prowadzić samochód pod wpływem alkoholu już niedługo mogą stać się normą w polskiej rzeczywistości. Za popełnione czyny, które w przypadku zwykłego obywatela skutkowałyby wieloletnim wyrokiem funkcjonariusze nie poniosą żadnej kary.

W oświadczeniu podanym na stronie MSWiA rzecznik Paprocka zapewnia: - Zaproponowane rozwiązania ustawowe wpłyną na poprawę skuteczności służb w walce z terroryzmem i najpoważniejszą przestępczością zorganizowaną, której nie można zwalczyć metodami konwencjonalnymi.

***
Tak duże przywileje mogą usprawnić prace policji dając funkcjonariuszom większe możliwości działania. Policjanci nie ograniczani zbyt wieloma przepisami skuteczniej poradzą sobie z kryminalistami. Operacje mające na celu przeniknięcie do grupy przestępczej będą obarczone mniejszym ryzykiem niepowodzenia. Jednak przy konfrontacji ustawy z rzeczywistością, należy uwzględnić tak zwany „czynnik ludzki”. Zgodnie z maksymą ”wielka władza to także wielka odpowiedzialność” może się okazać, iż część polskich policjantów wykorzysta swoje uprawnienia do innych celów niż zwalczanie przestępczości.

Gdyby kilku stojących ponad prawem funkcjonariuszy chciało użyć swoich nowych kompetencji na przykład, by szybko się wzbogacić, niekoniecznie w sposób zgodny z prawem, powstrzymanie ich graniczyłoby z cudem. W oświadczeniu Paprockiej choć nowy projekt ustawy jest opisywany bardzo pozytywnie, nie ma zamieszczonych żadnych konkretnych informacji wyjaśniających czy będzie temu towarzyszyła nowa forma kontroli. Obywatelom pozostaje jedynie mieć nadzieje, że wśród funkcjonariuszy tak hojnie obdarzonych nowymi uprawnieniami nie znajdzie się nikt kto swój prywatny interes będzie cenił bardziej niż interes publiczny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

patrząc na to z tej perspektywy państwo też ma struktury mafijne, jedyne co pozostaje to anarchia (która jest z kolei utopią) :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Legalna mafia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.