Facebook Google+ Twitter

"Bezkrwawe łowy". Album i audiobook

Staraniem Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych w roku ubiegłym ukazał się album fotograficzny Włodzimierza Puchalskiego "Bezkrwawe łowy". Jest to wznowienie III wydania z 1954 roku do którego został dołączony audiobook.

Na okładce książki Włodzimierz Puchalski podczas zdjęć do swojej "Zielonej serii" / Fot. Okładka książki wg III wydania z 1954 rokuNiewątpliwie jedną z najznamienitszych postaci w polskiej fotografii przyrodnicznej jest Włodzimierz Puchalski, fotograf i reżyser, autor kilkudziesięciu książek i filmów.

"Bezkrwawe łowy" to pierwsza z dwudziestujeden pozycji autorstwa Wodzimierza Puchalskiego z roku 1951, a zarazem pierwsza z cyklu Zielonej serii, jak ją okreslił Jarosaw Iwaszkiewicz.
Żmudnej pracy wznowienia albumu "Bezkrwawe łowy" na podstawie III wydania z 1954 roku, na zlecenie Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych, podjęło się grono osób w składzie: Jolanta Błasiak, Tomasz Grubiński, Halina Gutsche, Maria Jaglarz, Konrad Knapik, Wawrzyniec Milewski, Hubert Ogrodowczyk, Tomasz Ogrodowczyk, Antoni Pucek, Marzena Wilczyńska oraz dysponent praw autorskich Anna Puchalska-Żelewska.

Jak czytamy na wstępie książki: Album fotograficzny jest dokładnym odzwierciedleniem najpełniejszego, trzeciego wydania "Bezkrwawych łowów" z 1954 roku. Nie jest to jednak reprint. Zdjęcia w większości zostały zeskanowane z oryginalnych negatywów i nielicznych odbitek(...) Niezbędne okazało się poddanie ich cyfrowej rekonstrukcji, polegającej na usunięciu rys, kurzu oraz ubytków w obrazie.

Zawarte w albumie opowieści

Włodzimierza Puchalskiego, zostały zamieszczone na dołączonej płycie, tworząc trzydziestocztero rozdziałową formę audiobooka. Ciekawym rozwiązaniem autorów cyfrowego zapisu jest wprowadzenie dźwiękowego tła przyrodniczych plenerów, podczas odtwarzania ról przez aktorów i narratora wcielających się w postaci z opowieści. Swych głosów użyczają: Włodzimierz Press, Wiktor Zborowski, Wit Apostolakis-Gluziński oraz Wojciech Gąssowski.

Wydawcy już zapowiadają kolejny album z Zielonej serii, "Wyspę kormoranów", zaś Jan Walencik szykuje się z wydaniem bogatej monografii życia i twórczości Włodzimierza Puchalskiego, "Puchalszczyzna".

Zachęcam do zapoznania się z albumem i audiobookiem szczególnie dzieci i młodzież, a być może odkryją w sobie albumową postać kilkunastoletniego Wacka, towarzyszącego Włodzimierzowi Puchalskiemu podczas jednej z wiosennych wypraw.
"W maleńkim domku, w szałasie ustawionym z gałęzi na skraju lasu, znajdowało się dwóch ludzi. Jeden – dorosły, bardzo zajęty różnymi przedmiotami, których sporo rozłożył dokoła siebie. Drugi – mały pastuszek wiejski, z zainteresowaniem śledzący swojego towarzysza, którego leśniczy nazwał fotografem. Fotograf bez przerwy coś robił. (…) Wacek nie mógł zrozumieć, na czym owa praca polega."

Włodzimierz Puchalski - Bezkrwawe łowy
Lasy Państwowe - Warszawa 2012
Wśród patronów medialnych publikacji znaleźli się: Bird Life Internationale, Liga Ochrony Przyrody, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Ptaki Polski, Salamandra - Magazyn Przyrodniczy, Wytwórnia Filmów Oświatowych oraz Związek Polskich Fotografów Przyrody.

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.