Facebook Google+ Twitter

Bezludna wysepka "oderwała się" od Zjednoczonego Królestwa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-21 20:56

Jeden z mieszkańców Szetlandów ogłosił odłączenie się od Zjednoczonego Królestwa i wystąpił z Unii Europejskiej. 65-letni Stuart Hill dokonał secesji bezludnej wysepki Forewick Holm o powierzchni hektara. Teraz buduje na niej ziemiankę z torfu, plastikowej folii i płyt pilśniowych.

Stuart Hill zaapelował też do 22 tysięcy mieszkańców należących do Szkocji Szetlandów, aby oderwali całość archipelagu od Wielkiej Brytanii. W swym wezwaniu powołuje się na jego historię. W XV wieku bowiem Szetlandy - wraz z Orkadami - dostały się królowi Szkocji Jakubowi III jako zastaw za posag poślubionej przez niego córki króla Danii, Christiana. Wkrótce potem król Jakub anektował wyspy.

Secesjonista Stuart Hill - jak i wielu historyków - uważa, że Szetlandy mają niejasny status państwowy i są co najwyżej posiadłością korony brytyjskiej, a nie Szkocji czy Wielkiej Brytanii. Dodaje, że w dobie globalizacji rynków monetarnych, samodzielność Szetlandów mogłaby im dać status raju podatkowego - tak, jak innym brytyjskim posiadłościom koronnym: Wyspom Normandzkim czy Wyspie Man.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.