Facebook Google+ Twitter

"Bezowocne czuwanie" Nadeema Aslama już w księgarniach!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-11-17 16:08

Najnowsza powieść Nadeema Aslama, laureata prestiżowej Nagrody Kiryama przyznawanej pisarzom rejonu Pacyfiku i Azji Południowej - trafiła już do księgarń. "Bezowocne czuwanie" to wstrząsający, a jednocześnie piękny opis Afganistanu okaleczonego przez wojnę i przemoc.

 / Fot. RebisDzisiejszy Afganistan. Anglik Marcus Caldwell opłakuje śmierć afgańskiej żony i córki - obie poniosły ją z rąk talibów. W jego domu znajdują schronienie Lara, poszukująca śladów dawno zaginionego brata, żołnierza Armii Radzieckiej, oraz David, niegdyś gorliwy agent CIA. Napięcie narasta, gdy przypadkowo trafiają tam fanatyczny wyznawca dżihadu i buntownicza miejscowa nauczycielka.

Nadzwyczaj wnikliwa interpretacja ścierających się przekonań i splecionych losów ukazana jest na tle scenerii surowej, pełnej ruin, a jednak przywodzącej na myśl iluminacje perskich miniaturzystów. To nie tylko umiejscowiona gdzieś pod Dżalalabadem metafora współczesnego człowieka mierzącego się z odwiecznymi demonami. To obnażający potwornego barbarzyńcę w człowieku żarliwy protest przeciw piekielnościom wojny. To wreszcie piękna, pełna liryzmu elegia na śmierć i… życie.

Mieszkający w Anglii Pakistańczyk Nadeem Aslam jest autorem powieści "Season of the Rainbirds" oraz "Mapy dla zagubionych kochanków" (prestiżowa Nagroda Kiryama). "Bezowocne czuwanie" zebrało entuzjastyczne recenzje, stawiające autora na równi z Tołstojem i Hemingwayem.

„Są w tej książce epizody pełne takiego żaru, że trzeba na chwilę ją zamknąć i zaczerpnąć tchu, by móc dalej czytać. Są obrazy tak oszałamiające, że trzeba się zatrzymać i jeszcze raz przeczytać dany passus, by móc smakować czyste piękno tego języka” ( „Independent”).

Rebis

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.