Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2121 miejsce

Bezpaństwowcy - ludzie widma?

Osoby nieposiadające żadnego obywatelstwa, to inaczej apatrydzi lub bezpaństwowcy. Nie posiadają oni dowodu osobistego, paszportu czy ubezpieczenia zdrowotnego, nie są wpisani do żadnej ewidencji ludności. To tak naprawdę to ludzie-widma.

Według raportu UNHCR pod koniec 2009 roku w Polsce przebywało 865 osób o statusie bezpaństwowców, a w skali globu problem ten dotyczy ok. 6,6 mln osób. W sześćdziesięciu krajach identyfikuje się i pomaga bezpaństwowcom - to o 2 kraje więcej niż w 2008 roku. W tym miejscu należy dodać, że liczba osób nie posiadających obywatelstwa zgłoszonych przez kraje do UNHCR czyli 6,6 mln osób, to nie liczba ostateczna. Według tego samego reportu szacuje się, że całkowita ilość bezpaństwowców na świecie może osiągnąć nawet 12 mln ludzi, różnice w obliczeniach wynikają z faktu, że nie wszyscy chcą lub mogą zgłosić się po pomoc lub po prostu się boją, albo państwo, w którym aktualnie przybywają nie oferuje takiej pomocy.

Kiedy stajemy się bezpaństwowcami?

W piśmiennictwie można spotkać się z przeświadczeniem, że z reguły bezpaństwowość może powstać w sytuacji kolizji ustaw różnych państw, sztandarowymi przykładami są sytuacje: kiedy dziecko rodziców mających obywatelstwo państwa uznającego ius soli (prawo ziemi np. Brazylia) urodzone jest na terytorium państwa uznającego zasadę ius sanguinius (prawo krwi np. Norwegia) - wówczas dziecko nie nabywa żadnego obywatelstwa. Druga to sytuacja, kiedy kobieta wychodzi za mąż za obcokrajowca, a nie uzyska automatycznie obywatelstwa męża, natomiast utraci dotychczasowe.

W Polsce stosuję się zasadę prawa krwi, jednakże w sytuacji, kiedy dziecko urodziłoby się na terytorium Polski i nie nabyło żadnego obywatelstwa, można zastosować prawo ziemi. Jednakże nie tylko przez narodziny lub ślub można czasami nieświadomie stać się bezpaństwowcem, gdyż może nastąpić sytuacja, w której dana osoba zostanie pozbawiona przez swoje państwo obywatelstwa lub zrzeknie się go, a nie nabyła jeszcze obywatelstwa innego państwa. Często, w czasie trwania konfliktu zbrojnego, może dość do utraty obywatelstwa i nie nabycia nowego co skutkuje także byciem apartydą.

Wobec wielu przyczyn powstawania bezpaństwowości, społeczność międzynarodowa postanowiła przeciwstawić się temu problemowi, uchwalając m.in. Powszechną Deklarację Praw Człowieka 1948 roku, w której zapisano, że nie wolno nikogo samowolnie pozbawiać obywatelstwa, a każdy człowiek ma prawo do obywatelstwa, jak również do jego zmiany.
Zarówno Organizacja Narodów Zjednoczonych jak i Rada Europy uchwaliły konwencje dotyczące problemu bezpaństwowości. W ramach konwencji ONZ ustanowiła organ, do którego osoby nieposiadające obywatelstwa mogą się zwracać o pomoc, jest nim UNHCR

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

nelson ariel
  • nelson ariel
  • 02.06.2012 11:15

kiedy dziecko urodziłoby się na terytorium Polski i nie nabyło żadnego obywatelstwa, można zastosować prawo ziemi.
to prawda????? NIE, NIE, NIE.
moja córka urodzony 02-2010 się na terytorium Polski jes apatryda, nie ma obywatelswa.
mój kraj odnosi ius solis i odmówił obywatelstwo,
zażądać obywatelstwo polskie, odmawia odpowiedź KANCELARIA PRESYDENTA.
POZDROWIENIA,
nelsariel@gmail.com

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.