Facebook Google+ Twitter

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych - moje refleksje

Podczas moich podróży po Polsce wiele razy byłem świadkiem niebezpiecznych sytuacji na przejazdach kolejowych. Chciałbym się podzielić moimi przemyśleniami na ten temat z czytelnikami.

 / Fot. PolskapresseW związku z tym, że moje hobby to fotografia kolejowa wielokrotnie byłem świadkiem sytuacji, w których zagrożone było czyjeś życie. Wiele razy widziałem ludzi bezmyślnie wchodzących na tory przy zamkniętych rogatkach. Gdy zwracałem im uwagę, że nie powinni tak robić bo nadjeżdża pociąg, często słyszałem słowa, których nie mogę tu zacytować.

To samo dotyczy kierowców. Przed każdym niestrzeżonym przejazdem postawiony jest znak STOP, który zobowiązuje do zatrzymania pojazdu. Zazwyczaj znak ten jest lekceważony (zauważyłem, że jak stoję tak, że widać mój aparat wtedy zatrzymuje się 100 proc. kierowców). Ale to nie jedyne przewinienie posiadających prawo jazdy. Przy przejazdach z pół zaporami zdarzają się przypadki, kiedy przy zamkniętych zaporach kierowcy omijają rogatki slalomem by przejechać przez tory.

"Jeden z maszynistów z Anglii po przejechaniu odcinka z Warszawy do Łodzi stwierdził, że był świadkiem ok. 50 przypadków sprowadzania niebezpieczeństwa w ruchu lądowym, głównie chodziło o kierowców, którzy przekraczali tory w sposób niedozwolony" - mówi mi jeden z maszynistów. Czy władze w Polsce coś z tym robią? To pytanie zostawię bez odpowiedzi.

Na zakończenie chciałbym wszystkim łamiącym przepisy przypomnieć: pociąg o masie kilkunastu ton nie zatrzyma się tak jak auto na 3-metrowej drodze hamowania. Maszynista potrzebuje na zatrzymanie składu 700 m a nawet 1 km. Pamiętajmy o tym, bo przy zdarzeniu czy potrąceniu przez pociąg nie będziemy mieli żadnych szans!

Czytaj także: Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych. "Zatrzymaj się i żyj"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tak samo jak z jazdą na czerwonym świetle: "a mnie się i tak uda".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat wart rozgłosu. 5;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.