Facebook Google+ Twitter

Bezpieczeństwo nie kosztuje tak wiele...

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-04-13 21:32

Niecały miesiąc temu napisałem artykuł w serwisie o inicjatywie "Pogotowia Kominiarskiego", które uruchomiło program "Bezpieczny powiat". Celem tej inicjatywy jest uświadomienie ludzi by przeprowadzili przeglądy instalacji CO, uzyskali informacje o zagrożeniach płynących z użytkowania pieców.

Podczas akcji gaśniczej 01.05.2007 w miejscowości Radawczyk. / Fot. Paweł BednarczykI tu już nie chodzi tylko o problem tlenku węgla, o którym pisałem w artykule. Każdy, kto przeżył pożar w mieszkaniu, wie, jak szybko wtedy się to dzieje i jak niewiele czasu jest by się wydostać z płomieni, nie mówiąc o ratowaniu dobytku całego życia.

Przykład pożaru hotelu w Kamieniu Pomorskim pokazuje, niestety, że w Polsce podejście do sprawy bezpieczeństwa jest niepoważne. Dlaczego nie możemy wziąć przykładu ze stanu Nowa Południowa Walia w Australii, w którym od 2006 r. wszyscy mieszkańcy mają obowiązek posiadania przynajmniej jednego działającego czujnika dymu w swoich domach. Dotyczy to również posesji czynszowych, domów prywatnych oraz mieszkań przejściowych.

Czy regulacje prawne i ludzka odpowiedzialność w tym zakresie nie mogłyby zapobiec śmierci w płomieniach? Można zadać pytanie ile jest czujników przeciwpożarowych w domach? PSP od kilku lat prowadzi akcję "Domowe czujki pożarowe" by zapobiec ofiarom. Większość śmiertelnych ofiar pożarów mieszkań, domów nie ginie od samych płomieni czy wysokiej temperatury, ale właśnie na skutek zatrucia dymem. Sama czujka nie zabezpiecza przed powstaniem pożaru, ale informuje o jego wystąpieniu.

Odpowiednio wczesny alarm zwiększa szansę na uratowanie ludzkiego życia. Sam mam taką czujkę w domu i raz miała okazję poinformować o zaistniałym niebezpieczeństwie ok. godz. 3 w nocy, w czasie głębokiego snu. Kto wie, jakby się to dalej potoczyło gdyby nie reakcja tego urządzenia na rozprzestrzeniający się dym ?

Czy na bezpieczeństwie jest sens oszczędzać?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Czy na bezpieczeństwie jest sens oszczędzać?" - nie
czy do bezpieczeństwa można ludzi zmuszać? moim zdaniem nie
jeśli ktoś chce ryzykować i oszczędzać to wyłącznie jego sprawa... jak się u sąsiada pali a Ty masz czujkę, to Ty będziesz wiedział. A sąsiad? To już jego prywatna sprawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.