Facebook Google+ Twitter

Bezpieczeństwo – priorytet projektu Elektrownia atomowa 2006

Energia elektryczna stała się nieodłączną częścią życia codziennego. Człowiek nieświadomie staje się coraz bardziej zależny od produktów energetyki, które nie tylko uproszczają jego każdy krok, lecz także zabezpieczają wszystkie sfery jego aktywności. Wytwarzanie i wykorzystywanie elektryczności wzrasta z roku na rok, a eksperci już dawno udowodnili, że w kwestii wielkości produkcji energii to właśnie elektrownie atomowe posiadają duże zalety w porównaniu z cieplnymi i hydroelektrowniami.

NPP - 2006 / Fot. Dinara Shikhametova11 grudnia do Politechniki Wrocławskiej zaproszono przedstawicieli Rosyjskiej Agencji Energetyki Jądrowej, aby zająć się tym aktualnym i jednocześnie ostrym tematem. Jak wiadomo, Rosja jest obecnie jednym ze światowych liderów w dziedzinie energetyki atomowej. Jej współpraca z Polską w zakresie dostaw paliwa dla reaktorów atomowych trwa już ponad 50 lat, dlatego też ciekawe było, co powiedzą specjaliści rosyjscy o technologii bezpieczeństwa w energetyce jądrowej.

Wykład poprowadził Denis Kołczynski, specjalista ds. bezpieczeństwa w petersburskiej filii Instytutu Badawczego „Atomenergoprojekt” Wschodnio-Europejskiego wiodącego Naukowo-Badawczego i Projektowego Instytutu Technologii Energetycznych. Rozpoczął on od ewolucji modeli WWRE od lat 1970. Od tego czasu Rosja zmodernizowała projekty swych elektrowni atomowych dzięki nowym seryjnym reaktorom, zgromadziła duże doświadczenie w ich opracowywaniu, produkcji sprzętu i eksploatacji, współpracując także z kilkoma państwami Europy Środkowej.

Jednakże duże zainteresowanie wzbudził nowy projekt Elektrownia atomowa 2006, który opracowano w instytucie badawczym w Petersburgu w 2005 r. Jak powiedział Kołczynski, to właśnie on jest liderem pod względem parametrów bezpieczeństwa i eksploatacji w elektrowni atomowej. Zastosowano w nim zasadniczo nowe środki zapewnienia bezpieczeństwa: wielopoziomową ochronę głębinową, niski poziom oddziaływania promieniotwórczego, ochronę przed zagrożeniami i oddziaływaniem z zewnątrz, nowy system sterowania i in.

Co to oznacza w praktyce? – Taka elektrownia może nie tylko przetrwać, lecz także zachować stabilność w dowolnych hipotetycznych (bardzo mało prawdopodobnych) sytuacjach nadzwyczajnych, a to dzięki unikalnej kombinacji aktywnego i pasywnego systemu bezpieczeństwa.

Denis Kołczynski opowiedział także o pochłaniaczu roztopionego paliwa w projekcie Elektrownia atomowa 2006, który w sytuacji hipotetycznej awarii może na czas nieograniczony zatrzymać roztopione paliwo jądrowe, nie pozwalając, aby radioaktywność przedostała się poza obudowę pochłaniacza i trafiła do środowiska.

Spotkanie, które trwało o wiele dłużej niż przewidziane półtorej godziny, wzbudziło szerokie zainteresowanie studentów Politechniki Wrocławskiej. Zadawane przez nich pytania dotyczyły nie tylko unikalnego projektu Elektrownia atomowa 2006, lecz także aktualnej działalności Rosatomu, jak również innych technologii, zapewniających modelom reaktorów bezpieczeństwo i oszczędność.

Sprawa bezpieczeństwa nowych projektów i rozwiązań w zakresie energetyki atomowej jest ważnym tematem, o którym nie można zapominać. Jest on interesujący dla studentów. Takie wydarzenie, jakie miało miejsce wczoraj potwierdza, że jest to dobry sposób wyjścia na przeciw temu zainteresowaniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.