Facebook Google+ Twitter

Bezpieczeństwo w górach - jak unikać lawin i ratować zasypanych

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-11-15 16:01

Dla młodych narciarzy i snowboardzistów uprawiających freeride góry są najpiękniejszym i najlepszym placem zabaw. Jednakże odkrywanie nowych, nieprzetartych szlaków wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami, z których największym są lawiny.

Kurs lawinowy w Tatrach / Fot. Tomek Gola / Fikcja.plNever Stop Exploring Safely – to hasło, które przyświeca trzeciej już edycji cyklu niekomercyjnych Kursów Lawinowych organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR. W ramach szkoleń prowadzonych przez doświadczonych ratowników omawiane są podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się w górach oraz ratownictwa lawinowego. Uwaga uczestników zwracana jest przede wszystkim na odpowiednie planowanie wypraw i zjazdów, sposoby unikania zagrożeń oraz konieczność posiadania odpowiedniego sprzętu. Specjalnie przygotowane pozorowane akcje poszukiwania zasypanych są niezastąpioną okazją do treningu praktycznego.

Jak powiedział Andrzej Lesiewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu: „Organizując pierwszy Kurs trzy lata temu wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom młodego pokolenia narciarzy, którzy zdawali sobie sprawę z zagrożeń występujących zimą w górach, chcieli zdobyć potrzebną wiedzę i umiejętności, ale oferta cenowa innych szkoleń skutecznie im to uniemożliwiała. Dzięki współpracy z TOPR i naszymi partnerami byliśmy w stanie przygotować cykl szkoleń na różnym poziomie i możemy skutecznie promować bezpieczeństwo w górach.”

Wszystkie kursy rozpoczynają się w piątki wieczorem i trwają do niedzielnego popołudnia. Koszt weekendowego szkolenia na poziomie podstawowym wynosi tylko 290 zł (dwa noclegi, szkolenie, wypożyczenie kompletu sprzętu lawinowego). W związku z dużym zainteresowaniem uczestników poprzednich edycji w tym sezonie organizowane będą także szkolenia na poziomie zaawansowanym. Bazą Kursu będą – w zależności od wybranego terminu – Schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej lub schronisko w Dolinie Chochołowskiej.

Już teraz można wysyłać swoje zgłoszenia - specjalny formularz i wszelkie informacje na temat Kursów znaleźć można na nowo otwartej stronie www.kursylawinowe.pl. Bieżące wiadomości, zdjęcia i filmy, pojawiały się będą także na profilu www.facebook.com/lawiny.

Więcej informacji i zdjęć znajdziecie w portalu www.najlepszeimprezy.eu


Jacek Andrzej Kwiatkowski
Materiał prasowy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.