Facebook Google+ Twitter

Bezpieczeństwo w Internecie. Czym jest Szyfrator Narodowy?

Algorytm może znać cały świat, ale klucz musi być tajny - tak najkrócej można opisać zasadę działania Szyfratora Narodowego stworzonego przez kryptologów z Wojskowej Akademii Technicznej i inżynierów z firmy WASCO S.A.

Według twórców Szyfratora urządzenie zapewnia możliwie największy stopień bezpieczeństwa przesyłanych dowolną drogą danych. Obudowa urządzenia chroni go przed sposobami kradzieży danych - jest więc odporna na atak fizyczny, analizę promieniowania elektromagnetycznego i zjawiska tzw. ulotu przewodowego, czyli możliwości odczytania, jaki klawisz został naciśnięty przez użytkownika na klawiaturze.

Bezpieczeństwo danych, duża szybkość ich przesyłania i obróbki w czasie rzeczywistym, łatwa instalacja i obsługa to cechy wyróżniające tę technologię wśród dostępnych urządzeń szyfrujących - podaje "Nauka W Polsce".

ECC, czyli szyfrowanie danych z użyciem krzywych eliptycznych to koncepcja wymyślona w 1985 r. Właścicielem większości patentów jest kanadyjska firma Certicom, możliwe jest jednak stosowanie tej technologii, ponieważ prawa autorskie nie dotyczą bezpośrednio samych algorytmów.

Nowatorskim rozwiązaniem opracowanym przez polskich kryptografów jest autorski system, dzięki któremu można klucz do odszyfrowania danych przesłać za pomocą Internetu, nie narażając się na niebezpieczeństwo kradzieży informacji kodowanych przy jego użyciu.

Na świecie masowo stosuje się obecnie mniej pracochłonną technologię szyfrowania RSA. Na podstawie udostępnionych danych można sądzić, że polskie urządzenie zapewnia dużo większy stopień bezpieczeństwa, przy zachowaniu wszystkich zalet tej konkurencyjnej metody szyfrowania.

Jak podaje Wojskowa Akademia Techniczna, wynalazek uhonorowano m.in. złotym medalem na 110. Międzynarodowych Targach Wynalazczości Concours Lepine w Paryżu oraz złotym medalem z wyróżnieniem na Brussels Innova Eureka Competition w Brukseli.Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.