Facebook Google+ Twitter

Bezpieczna jazda na śniegu?

Zima to śliskie drogi oraz słaba widoczność. Wszystko powoduje, że zwiększa się liczba stłuczek i wypadków. Dlatego warto zastanowić się nad stanem technicznym własnego samochodu.

Warto zmienić opony na zimowe / Fot. Agata WalewiczJadący samochód styka się z asfaltem powierzchnią opon wielkości kartki A4 i to te cztery skrawki gumy decydują o bezpieczeństwie jazdy. Dlatego warto kupować opony lepszej jakości. - Przedtem kupowałem opony renomowanych marek, ale używane. Były dobre, aż do pewnego wydarzenia - wpadłem w poślizg i myślałem, że już koniec ze mną. Od tego momentu wole zaoszczędzić na nowe i nie martwić się o bezpieczeństwo moich bliskich - mówi pan Marek, kierowca z 17 letnim stażem.

O właściwościach opony decyduje kilka elementów: rodzaj mieszanki, z której są zrobione, kształt i głębokość bieżnika. Zimowe są bardziej miękkie, bieżniki mają gęsto powycinane, aby łatwiej wchodziły w śnieg. Samochód z tymi oponami lepiej poradzi sobie ze śniegiem oraz błotem znajdującym się na asfalcie. Nie musimy czekać na mrozy aby zmienić opony. Najlepiej, gdy temperatura spada poniżej +7 °C.

Hamowanie

Hamulce są sprawdzane podczas corocznego obowiązkowego badania technicznego, diagnosta testuje je bardzo dokładnie. Jeśli jednak zauważyłeś, że z układem hamulcowym może być coś nie tak warto się wybrać do warsztatu.

Jezdnia zimą / Fot. Agata WalewiczPodczas jazdy samochodem w zimie warto skupić się na jeździe czterokrotnie bardziej, ponieważ tyle razy wydłuża się droga hamowania na oblodzonej jezdni w stosunku do suchego asfaltu.
- Najczęstsza przyczyna stłuczek lub wypadków w zimie to nie zachowanie odpowiedniego odstępu między samochodami podczas jazdy. Warto o tym pamiętać.- radzi kom. Sławomir Grunwald zastępca naczelnika Sekcji Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej w Otwocku.

Podczas hamowania należy pamiętać, że hamulca nożnego w zimie używamy tylko do całkowitego zatrzymania auta. Natomiast jeśli chcemy zminimalizować ryzyko poślizgu auta, a przy tym zaoszczędzić paliwo, warto hamować biegami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.