Facebook Google+ Twitter

Bezpieczna załoga Sirius Star wraca do portu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-13 16:34

Uwolniony z rąk piratów tankowiec Sirius Star jest w drodze do portu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Informację taką potwierdził rzecznik polskiego MSZ Piotr Paszkowski. Z danych ministerstwa wynika, że załoga statku jest cała i zdrowa.

Statek został uprowadzony w połowie listopada u wybrzeży Somalii. Wśród 25 marynarzy jest dwóch Polaków. Teraz wszyscy są już bezpieczni.

Jak mówi rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Piotr Paszkowski, statek prawdopodobnie dopłynie do portu za sześć dni. Wtedy wszyscy marynarze, w tym Polacy, będą mogli zejść na ląd, a załoga zostanie całkowicie wymieniona.

- Żony dwóch polskich marynarzy będą mogły na miejscu spotkać się z mężami. Oni zaś będą przebywać na lądzie 3-5 dni, zostaną poddani drobiazgowym badaniom lekarskim i otoczeni pomocą psychologiczną - powiedział Paszkowski. Po tym okresie marynarze będą mogli udać się do domu.

Tankowiec Sirius Star jest jednym z największych statków na świecie. Według mediów, za jego uwolnienie wypłacono piratom 3 miliony dolarów.

W momencie porwania tankowiec wiózł 2 miliony baryłek ropy naftowej. Nie wiadomo, na razie, czy porywacze ukradli część tego ładunku. Pierwsze informacje mówią jedynie, że statek jest poważnie uszkodzony i będzie wymagał kompleksowej naprawy.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.