Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12844 miejsce

Bezpieczne korzystanie z sieci

Współautorzy: Piotr Andrzejak

12 lutego 2008 już po raz czwarty Fundacja "Dzieci Niczyje" oraz NASK, realizatorzy unijnego projektu Saferinternet.pl, organizowali w Polsce obchody Dnia Bezpiecznego Internetu.

Baner reklamowy. / Fot. Zbigniew NastarowiczDzień Bezpiecznego Internetu, ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet". Ma na celu propagowanie działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Obchody DBI patronatem objęła Viviane Reding, Komisarz ds. Mediów i Społeczeństwa Informacyjnego.

Jak co roku organizatorzy DBI zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do organizowania przez cały luty lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.
Taka inicjatywa powstała w Sieradzu. Przez cały miesiąc luty w gimnazjum nr 3 wisi gazetka specjalnie w tym celu zrobiona. Informuje ona jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

12 lutego Sieć Internetowa N@SZE.PL prowadziła kampanię medialną. Przez cały dzień można było usłyszeć wiele informacji na temat Internetu oraz korzystania z niego w sposób bezpieczny. Goście podczas konferencji. / Fot. Piotr AndrzejakNatomiast, 28 lutego odbyła się konferencja poświęcona temu zagadnieniu. Została ona zorganizowana przez Radę Samorządu Słuchaczy przy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sieradzu.

Tytuł konferencji to "Bezpieczne korzystanie z sieci". Była ona podzielona na trzy bloki tematyczne.
Pierwszy to uzależnienie od Internetu. Referat na ten temat odczytała pani Małgorzata Krzystanek z CKU.Pani Małgorzata Krzystanek podczas odczytu, a obok niej Pan Tomasz Pokornowski. / Fot. Piotr Andrzejak

Zwróciła ona uwagę na realne zagrożenie jakie niesie za sobą zbyt długie surfowanie po sieci. Mówiła o terapiach, rozpadach związków małżeńskich oraz o wpływie uzależnienia internetowego na obronność państwa.
Prezentacja policyjna. Ze względu na prośbę policjanta nie publikujemy jego twarzy ani nazwiska. / Fot. Piotr AndrzejakNastępne zagadnienie to cyberprzemoc. Tutaj prezentację multimedialna zaprezentował funkcjonariusz wydziału do walki z przestępczością gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej w Łodzi. Mówił on o zagrożeniach na Allegro oraz w jaki sposób ustrzec się przed niechcianymi intruzami w naszym prywatnym komputerze. Zwrócił również uwagę na nasze dane, które udostępniamy za pomocą internetu. Powiedział m.in. o komunikatorach oraz pocztach elektronicznych.

Ostatnie zagadnienie to zabezpieczenie sieci. Tutaj pan Tomasz Pokornowski powiedział w jaki sposób Pan Tomasz Pokornowski. / Fot. Piotr Andrzejakzabezpieczyć komputer przed wirusami. Zwrócił uwagę na bezpieczeństwo dzieci w domu, szczególnie w
wypadkach kiedy dziecko bez nadzoru rodziców ma dostęp do internetu. Wskazał, jakiego programu rodzice mogą użyć dla zabezpieczenia komputera w domu.

Na konferencję przybyli zaproszeni goście z innych placówek oświatowych oraz szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz uczelni wyższych. Byli również mieszkańcy miasta oraz słuchacze CKU.

W całej Polsce w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu odbyło się 411 inicjatyw, a w województwie łódzkim 23.
Czy to mało, czy dużo, trudno ocenić. Jednak zagrożenie jakie niesie Internet jest bardzo poważne i nie można tego bagatelizować. Miejmy nadzieję, że na przyszły rok tego typu inicjatyw będzie o wiele więcej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Byłoby jeszcze lepiej, gdyby dorośli sami dawali dobry przykład w praktyce. Niestety, ich czatowanie z nieznajomymi (czytaj: niedawny przypadek kobiety spod Opola) sprawia, że i nastolatkowie nie mają przed tym oporów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystkim obecnym na konferencji i tym, którym nie udało się nas zaszczycić, przypominam wartościowy adres, gdzie znajda Państwo interesujące materiały związane z bezpieczeństwem teleinformatycznym

http://cyberkot.net/szkolenia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.