Facebook Google+ Twitter

Bezpieczni w klatce

"Jeśli poświęcimy swobody za bezpieczeństwo, stracimy obie te rzeczy" - Theodor Roosvelt

W ostatnich latach, zwłaszcza po atakach z 11. września 2001 roku, nasila się spór o rolę państwa w życiu obywateli, szczególnie przy zapewnianiu im bezpieczeństwa. Społeczeństwa coraz chętniej pozwalają na ograniczanie wolności w imię walki ze światowym terroryzmem, przekonani o tym, iż państwo nie nadużyje powierzonej mu władzy i będzie bronić swoich obywateli.

Technologia w służbie kontroli
Spór ten nabiera coraz większego znaczenia przez szybki rozwój techniki. Powstają supernowoczesne kamery pozwalające operatorowi zobaczyć co nosimy pod koszulą, podsłuchy, z których można czerpać informacje bez wchodzenia do domu podejrzanego, wystarczy w pobliżu zaparkować samochód. Wreszcie biochipy, elektroniczne czujniki wszczepiane pod skórę, które w przyszłości mają zastąpić pieniądze, karty kredytowe i dowody tożsamości. Rozwój techniki nie jest oczywiście niczym złym, ale kładzenie coraz większego nacisku na technologie pomocne w śledzeniu i kontrolowaniu ludzi jest niepokojące. Naukowcy wciąż tworzą urządzenia, o których Hitler czy Stalin mogli najwyżej pomarzyć.

Łatwo sobie wyobrazić ile czasu i pieniędzy oszczędziłaby III Rzesza gdyby zamiast budować wielkie obozy koncentracyjne, mogła „podludzi” śledzić na ekranie monitora. Najwięcej obaw wywołuje wspomniany już biochip. Jeśli bowiem obywatel nie będzie mógł kupić chleba czy wziąć kredytu bez wspomnianego urządzenia, ktoś kto przejmie nad tym systemem kontrolę, będzie miał niezwykle potężną władzę. W przypadku chociażby „nieprawomyślnego” postępowania czy światopoglądu, wystarczy zwyczajne odłączenie biochipu. Dziś, gdy żyjemy w państwie demokratycznym, brzmi to abstrakcyjnie, ale ustrój polityczny nie jest czymś wiecznym, a pokusa władzy totalnej będzie wśród rządzących szybko rosła, zwłaszcza wobec tak wielkich możliwości, jakie niesie ze sobą technika. Generalnie chodzi o to, że prowadzi to do powstania wszechmocnego aparatu kontroli, który stworzy warunki do ograniczenia demokracji i pozbawienia ludzi elementarnych praw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

doskonały tekst Michał - brawo , to jest temat do wnikliwej dyskusji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.