Facebook Google+ Twitter

Bezpieczni w święta

Komenda Stołeczna Policji udziela wskazówek, jak postępować w okresie świątecznym, by uniknąć kradzieży i włamań.

W okresie przedświątecznym, gdy wielu z nas wpada w szał zakupów i gorączko przygotowuje się do Bożego Narodzenia, kieszonkowcy mają idealną okazję do działania. Dlatego Komenda Stołeczna Policji (KSP) apeluje, by zachowywać się według kilku prostych reguł, które mogą pomóc ustrzec się przed kradzieżą.
 / Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Głównym miejsce działania złodziei kieszonkowych są centra handlowe oraz zatłoczone autobusy. Dlatego KSP radzi, by rzeczy typu portfel, klucze czy telefon komórkowy wkładać do wewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki. Jeśli natomiast zdecydujemy się na umieszczenie ich w plecaku czy torbie, to należy upewnić się, że dobrze je zamknęliśmy. Dla zwiększenia bezpieczeństwa dobrze jest również nosić je przed sobą, by w każdej chwili móc do nich sięgnąć i upewnić się, że są bezpieczne. Ponadto, dobrze jest nosić pieniądze w różnych miejscach, co pozwoli zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty.

Warto również zapoznać się z metodami działania kieszonkowców, by skutecznie móc zidentyfikować ewentualne zagrożenie. Podstawowym sposobem działania jest tworzenie tzw. ,,sztucznego tłoku''. Poprzez wywoływanie zamieszania i ścisku wokół danej osoby, złodzieje usypiają jej czujność i tym samym torują sobie drogę do jej portfela.

Inną dość często i niestety skutecznie stosowaną metodą jest kradzież ,,na kosę''. Polega na przecięciu paska torebki, siatki czy kieszeni. Gdy musimy uważać na całe mnóstwo bagaży, nawet nie zwracamy uwagi na to, w którym momencie gdzieś zapodziała się nasza torebka, która w rzeczywistości właśnie stała się łupem złodziei.

Należy też zwracać uwagę na osoby z płaszczem przewieszonym przez ramię. Metoda ta, nazywana metodą ,,zza parawanu'', pozwala złodziejowi ukryć swoje zamiary.

Innym poważnym problemem okresu świątecznego jest zwiększenie liczby włamań w stosunku do poziomu odnotowywanego w ciągu roku. Na szczęście liczba włamań w tym okresie nie wzrasta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Przypominania o tego typu zagrożeniach nigdy dosyć. Autorka precyzyjnie je opisała. Daję plusa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobra robota!
Takich ostrzeżeń nie jest (może nie "nigdy") za wiele.

Bardzo ważne jest wyczulenie na "dziwne" zachowania. Sam straciłem przez to komórkę. Nie wystarczy znać metod kieszonkowców. Trzeba je w porę zauważyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Święta to super czas na wyciągnięcie od nas kasy. Wpadamy w obłęd zakupów.

A ja się dziele wirtualnym opłatkiem

www.wirtualnyoplatek.pl/zyczenia.php?pid=b1dce6ff

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.