Facebook Google+ Twitter

Bezpieczniej na stadionie – dwa lata działania ustawy

Zakazy stadionowe dla pseudokibiców, zmniejszenie liczby wykroczeń i przestępstw i zaostrzenie kar finansowych – to skutki wprowadzenia ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych - mówił poseł Michał Jaros, pełnomocnik ds. Euro 2012.

Michał Jaros w trakcie konferencji prasowej pod stadionem Śląska Wrocław / Fot. Michał SzostkiewiczPodczas konferencji prasowej poseł zapewniał, że statystyki bezpieczeństwa uległy poprawie, ale niektórym kibicom wciąż z trudem przychodzi stosowanie się do nowych przepisów. Po analizie wyroków sądowych za przestępstwa dokonywane podczas meczów okazało się, że pseudokibice łamią zakazy stadionowe, o czym automatycznie powiadamiana jest prokuratura. W Zamościu zakaz ten zawiódł, bo „zabrakło przepisów wykonawczych”. Sąd umorzył postępowanie przeciwko zatrzymanym. Podobnie było po „uderzeniu w Kownie”.

- Nowelizacja ustawy wprowadziła kary dla takich osób – mówił Jaros. Teraz grozi im wyższa grzywna i kara ograniczenia albo pozbawienia wolności. Dzięki wprowadzonym zaostrzeniom, liczba zatrzymanych chuliganów zmalała trzykrotnie, a koszty wprowadzania zabezpieczeń spadły o 9 mln zł.

Ilość przestępstw, wykroczeń i zatrzymanych w trakcie imprez masowych w latach 2008-2010 / Fot. Michał Jaros - informacja prasowaDzięki poprawkom wprowadzony został elektroniczny system identyfikacji kibiców, co wyeliminowało ich anonimowość. Oprócz służb porządkowych pojawili się stewardzi i służby informacyjne, którzy pomagają uczestnikom, ale także monitorują to, co dzieje się na trybunach.

- Na stadionach jest już bezpiecznie – przekonywał poseł - ale agresywni kibice przenieśli się na drogi dojazdowe. Przed Euro 2012 ustawa będzie jeszcze raz nowelizowana. Nowe przepisy mają zabezpieczyć dojazd i wprowadzić kontrolę autokarów wiozących kibiców na mecz.

Zapełnienie stadionów podczas zbliżających się mistrzostw będzie dla organizatorów jednym z większych problemów. Jeśli uda się zapewnić realne bezpieczeństwo, znajdą się chętni, by problem ten rozwiązać. Kolejna nowelizacja ustawy z 2009 r. ma być odpowiedzią na wątpliwości wciąż niezdecydowanych.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.