Facebook Google+ Twitter

Bezpieczniej podczas wycieczek na Pomorzu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-07-12 19:22

Marszałek Jan Kozłowski wręczył Pomorskiemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Transportu Drogowego Grzegorzowi Kamińskiemu upoważnienia do kontroli uprawnień osób wykonujących zadania pilota wycieczek i przewodnika turystycznego.

 / Fot. Przemysław RydzewskiNa podstawie przekazanych przez marszałka upoważnień, imiennie wskazani inspektorzy transportu drogowego, będą mogli kontrolować osoby wykonujące w autokarach zadania pilota wycieczek lub przewodnika turystycznego. Zdarza się bowiem, że osoby te nie mają specjalnych uprawnień. Należy zaznaczyć, że pilot wycieczek sprawujący opiekę na grupą turystyczną, odpowiada za realizację imprezy turystycznej i czuwa nad sposobem wykonania usług świadczonych na rzecz uczestników imprezy.

- Dzięki tym uprawnieniom inspektorzy transportu drogowego pomogą nam w zapewnieniu turystom bezpiecznego pobytu na Pomorzu i nie tylko. Niestety w ostatnim czasie wiele się słyszy o wypadkach drogowych autokarów, miejmy nadzieję, że teraz, wspólnie położymy temu kres - mówił marszałek Jan Kozłowski. - Ważne jest też, by odwiedzający nasz region, mogli poznawać go w sposób profesjonalny, prawdziwy i rzetelny - dodał marszałek.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o usługach turystycznych, organizator turystyki ma obowiązek zapewnić grupie turystycznej powyżej 10 osób pilota wycieczek oraz podczas zwiedzania miejsc, obszarów przewodnika turystycznego miejskiego lub terenowego.

Kontrola wykonywana przez służby Inspektora Transportu Drogowego w swoim zakresie uzupełnia działania, podejmowane zgodnie z ustawą o usługach turystycznych, przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Powstała współpraca jest cenną inicjatywą obu stron i przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa oraz świadczenia usług turystycznych na wysokim poziomie.


Autor: Tomasz Legutko
Tekst po raz pierwszy ukazał się na stronie woj-pomorskie.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Wygląda na to, że to właśnie Pan interpretuje prawo ad absurdum. Odsyłam Pana do orzeczenia Unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie przewodników wycieczek z 1991 r. (C-180/89), które nie zezwala państwom członkowskim na żądanie od osób zajmujących się obsługą turystów posiadania miejscowych uprawnień przewodnika w takich miejscach jak otwarta ulica i całe centra miast. Zgodnie z tym orzeczeniem jedyny wyjątek, gdzie miejscowe władze mogą żądać wynajęcia miejscowego przewodnika są obiekty zamknięte jak np. muzeum. Proponuję również, ale tym razem naprawdę zapoznać się z dyrektywami unijnymi.

Poza tym zgodnie z aktualną ustawą o usługach turystycznych do zapewnienia usług pilotażowych i przewodnickich organizator turystyki w przypadku grupy mniejszej jak 10 osób nie musi zapewnić licencjonowanego przewodnika lub pilota wycieczek, a na życzenie klientów może zawrzeć umowę stanowiącą inaczej i powierzyć te zadania innej osobie nawet w przypadku grupy większej. Ta możliwość jest jeszcze wyraźniej zaakcentowana w znowelizowanej ustawie, która wchodzi w życie od 17 września br., a w której nie ma już mowy o grupie powyżej 10 osób

Oto stosowny zapis artykułu noweli. 30. 1. : "Organizatorzy turystyki są obowiązani zapewnić klientom uczestniczącym w imprezach turystycznych opiekę osób posiadających kwalifikacje odpowiednie do rodzaju imprezy. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, za odpowiednie kwalifikacje uważa się, w zależności od rodzaju imprezy, uprawnienia przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek."

Uprawnienia przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek będą więc w dalszym ciągu honorowane, ale jeżeli ktoś zostanie uznany za osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje i organizator weźmie na siebie odpowiedzialność za zawarcie umowy z taką osobą to będzie ona pilotem, a także może być jednocześnie przewodnikiem. I żadne sankcje karno-administracyjne takiej osoby nie mogą dotyczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Informuję, że Pan Lech Rugała w swojej wypowiedz z dnia 01.07.2010 14:04, nadużywa i nadinterpretowuje zapisy prawne powszechnie obowiązkujące. Jak można artykułem 54 Konstytucji, mówiącym o swobodach obywatelskich i wyrażaniu swoich poglądów, ustalać relację w usługach gospodarczych jakimi są usługi przewodnickie, pilotarskie i transportowe?
Czy usługa przewodnika czy pilotarska jest to usluga polegająca na wyrażaniu swoich poglądów i udzielaniu informacji o wolności obywatelskiej?
Zgodnie z obowiązującym prawem kazdy kierowca powinien posiadać "zielona księgę" w której powinna byc odnotowy czas oraz dane osoby, które jest kierownikiem grupy pasażerów wyjazdów turystycznych. Jest robione po to aby było jasne, kto odpowiada za grupę turystów czy pielgrzymów - tutaj odsyłam do ustawy o transporcie dorogowym i do dyrektyw unijnych.
Zgodnie z prawem wycieczki rodzinne, ze znajomymi, non profit nie podlegają kontroli. Kontroli podlegają wycieczki "komercyjne".

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Niestety w ostatnim czasie wiele się słyszy o wypadkach drogowych autokarów, miejmy nadzieję, że teraz, wspólnie położymy temu kres - mówił marszałek Jan Kozłowski. - Ważne jest też, by odwiedzający nasz region, mogli poznawać go w sposób profesjonalny, prawdziwy i rzetelny - dodał marszałek."

Co za bzdura! Kierowca odpowiada za bezpieczeństwo w ruchu drogowym a nie ten, kto przekazuje informacje dla turystów na trasie wycieczki! Co znaczy poznawać w sposób profesjonalny? Wprowadzono cenzurę na przekazywanie informacji i tylko osoby namaszczone przez władze państwowe mogą przekazywać takie informacje?

"Zgodnie z obowiązującą ustawą o usługach turystycznych, organizator turystyki ma obowiązek zapewnić grupie turystycznej powyżej 10 osób pilota wycieczek oraz podczas zwiedzania miejsc, obszarów przewodnika turystycznego miejskiego lub terenowego."

Ustawa o usługach turystycznych reguluje tylko i wyłącznie działalność komercyjnych biur podróży a nie ogół obywatelskiej działalności w zakresie organizowania i oprowadzania wycieczek! Jeśli wycieczkę organizuje jakiekolwiek np. stowarzyszenie, parafia, szkoła, zakład pracy, klub, grupa znajomych, osoba prywatna itp. - nie ma obowiązku wykupienia usług miejscowego licencjonowanego przewodnika.

Poza tym Art. 54 Konstytucji stanowi: "Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji."

Jak widać w tym zapisie konstytucyjnym nie ma nawet mowy o możliwości ograniczania tej wolności w jakiejkolwiek ustawie. Zatem turyści mają konstytucyjne prawo wziąć sobie kogo zechcą, aby przekazał im informacje krajoznawcze o danym terenie. Wszelkie narzucanie obowiązku wynajęcia przez grupę licencjonowanego przewodnika namaszczonego przez władze państwowe i szykanowanie niewinnych ludzi przez jakieś kontrole stanowi pogwałcenie podstawowych wolności i praw obywatelskich.

W dzisiejszych czasach, kiedy jest dostęp do oficjalnych stron internetowych miast czy parków narodowych i krajobrazowych oraz mnóstwa informacji w fachowych publikacjach, dokładnych map i szczegółowych planów, instytucja przewodnika straciła na znaczeniu. Zupełnie tak samo jak profesor na uczelni. Dzisiaj dostęp do wiedzy ma każdy i może ją w dowolnej chwili uzupełnić lub zweryfikować. Student ma dostęp do tych samych publikacji, co profesor, turysta ma dostęp do tych samych publikacji i map, co przewodnik itd. Każdy opiekun wycieczki, bez formalnych uprawnień przewodnika, może podjąć się tej roli i wziąć pierwszy z brzegu ilustrowany przewodnik albo wydruk z internetu i pokazać grupie to, o czym przeczytał.

Jeśli komuś zdarzy się być zaczepionym przez kontrolujących grupy turystów, trzeba zadecydowanie odmówić przyjęcia pouczenia lub mandatu. W sądzie już tak łatwo nie pominą stosownych zapisów Ustawy o usługach turystycznych. Koszty postępowania wraz z odszkodowaniem za zakłócenie wycieczki powinny wtedy przemówić do pazernych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.