Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12583 miejsce

Bezpieczny paszport, a w nim zdjęcie bez naszego lewego ucha

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-07-18 09:39

Biometryczne paszporty nie do podrobienia będziemy otrzymywać od 28 sierpnia. Więcej za nie zapłacimy i dalej będzie do biura paszportowego. Stare dokumenty nie tracą ważności

Konieczność wprowadzenia w Polsce nowych paszportów wynika z przepisów unijnych – mówi Martyna Pajączek z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. – Zmiany muszą być wprowadzone najpóźniej 28 sierpnia 2006 roku.Aktualnego dokumentu nie trzeba wymieniać na nowy, biometryczny. fot. Dariusz Gdesz

Stare i nowe paszporty z wyglądu niewiele się różnią. W okładkach tych nowych, biometrycznych, zostaną umieszczone informacje dotyczące posiadacza dokumentu. Identyfikacja informacji będzie odbywać się na granicy tak, jak odczytuje się np. karty płatnicze. Odkodowane zostaną m.in. dane osobowe posiadacza oraz instytucja, która wydała paszport.

Stare, ale ważne

Zachowują ważność paszporty wydane przed 28 sierpnia br. Na przykład: jeżeli ktoś 27 sierpnia otrzyma paszport bez danych biometrycznych, ważny na 10 lat, to będzie mógł z tego dokumentu korzystać aż do 26 sierpnia 2016 roku. Inaczej jednak niż biometryczne paszporty będą sprawdzane te dokumenty na granicach.

Jakie zmiany

Osobiście. Każdy ubiegający się o paszport dwa razy pofatyguje się do urzędu. Musi nie tylko sam odebrać paszport, ale też osobiście dostarczyć wniosek. Odpadnie droga „na skróty” (np. przez starostwo). Fakt przyjęcia wniosku i wydania paszportu natychmiast zostanie zarejestrowany w nowym ogólnopolskim systemie paszportowym.
Nowe zdjęcia. Jedną z najważniejszych nowości jest zmiana zdjęcia do paszportu. Muszą one przedstawiać widok twarzy z przodu, czyli en face. Można je dostarczać również w formie elektronicznej. Dolnośląski urząd zapewnia jednak, że w lipcu będzie – jak dotychczas – przyjmować także fotografie z lewym profilem i w formie papierowej.
Drożej. Termin wydawania paszportów nadal ma wynosić miesiąc od chwili złożenia wniosku. Zachowane zostają też wszelkie ulgi w opłatach. One same natomiast (teraz jest to 100 zł) wzrosną. Podwyżka ma sięgnąć około 40 procent.

Dla niemowląt

Do nowych paszportów nie będą wpisywane dzieci. Dlatego, według projektu ustawy, paszport będzie mógł być wydany małoletniemu – po ukończeniu przez dziecko 5. roku życia. Paszport biometryczny będzie wymagany nawet od niemowlęcia. Dzieci do 5 roku życia otrzymają jednak dokumenty tymczasowe, ważne do 24 miesięcy.

Ważne dla fotografów!

Nowe zdjęcia paszportowe muszą spełniać kryteria ICAO (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego). Szczegółowe informacje można znaleźć na internetowej stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – www.mswia.gov.pl.•

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nikt nie wie? Chyba nie będzie grupy krwi, a nie byłby zły pomysł, jak sądzicie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brakuje mi tutaj wyjaśnienia, dlaczego to mają być "paszporty biometryczne". Będą zawierały odciski palców czy obraz siatkówki oka? A może grupę krwi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.