Facebook Google+ Twitter

Bezpłatne badania na HIV dla kobiet w ciąży

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-11 16:08

Kobiety w ciąży wkrótce będą mogły bezpłatnie robić badania na wykrycie wirusa HIV. W ciągu kilku tygodni wejdzie w życie rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie. Dotychczas ze środków publicznych finansowane były badania ciężarnych w tak zwanych grupach ryzyka.

Rzecznik ministra zdrowia Jakub Gołąb poinformował, że lekarze będą mieli obowiązek zaproponować kobiecie wciąży wykonanie testu na HIV i przedstawić korzyści wynikające z tego badania.

Chodzi o to, że kobieta zakażona wirusem HIV może urodzić zdrowe dziecko pod warunkiem, że wirus będzie wykryty i kobieta będzie leczona. Ryzyko przeniesienia wirusa z matki na dziecko obecnie można zminimalizować nawet do jednego procenta. Rzecznik podkreślił, że kobieta nie będzie miała obowiązku wykonania testu.

Beata Zawada z Krajowego Centrum do spraw AIDS poinforowała, że co roku do leczenia trafiają kilku- lub kilkunastoletnie dzieci chore na AIDS, u których wcześniej nie wykryto wirusa HIV. Są to dzieci zwykle zakażone wirusem przez matki, które nie wiedzą o swoim zakażeniu. Nawet jeśli matka urodzi zdrowe dziecko, może przekazać wirusa z mlekiem.

Według oficjalnych danych w Polsce żyje 12 tysiecy osób z HIV/AIDS, ale zakażonych może być dwa razy więcej. Wśród dzieci rocznie wykrywa się kilkanaście przypadków HIV/AIDS.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.