Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26951 miejsce

Bezprawne pocałunki nastolatków?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-01-11 08:15

W ustawie o przemocy seksualnej, uchwalonej niedawno przez parlament Republiki Południowej Afryki znalazł się kontrowersyjny zapis, na podstawie którego para nastolatków może zostać oskarżona o przestępstwo kryminalne za... pocałunek.

 / Fot. http://news.bbc.co.ukChodzi dokładnie o część, dotyczącą "consensual sexual violation"(ang. zgodne seksualne naruszenie praw). Głównym celem nowego prawa jest skuteczne opóźnianie inicjacji seksualnej wśród młodzieży południowoafrykańskiej. Ustawie podlegają osoby w wieku od 13 do 15 lat, w znacznym stopniu narażone na zakażenie wirusem HIV czy innymi chorobami wenerycznymi.

Wszystko zapewne byłoby w porządku, gdyby nie fragment w którym zdefiniowane zostało pojęcie "sexual violation" (ang. seksualne naruszenie praw). W myśl definicji naruszeniem może być: "pośredni lub bezpośredni kontakt... między ustami jednej... i ustami drugiej osoby", czyli po prostu pocałunek.

Ten zapis budzi w RPA wielkie kontrowersje. Nie bez przyczyny pojawia się pytanie o sposób w jaki władze mają zamiar wyegzekwować nowo uchwalone prawo?

Statystyki pokazują, żę problem chorób przenoszonych drogą płciową w RPA jest poważny. W 2006 roku procent zakażonych wirusem HIV poniżej 20 roku życia wyniósł 13,7 proc., a w latach poprzednich utrzymywał się na poziomie zbliżonym do 15 proc. Szacuje się, żę co piąty mieszkaniec RPA jest nosicielem wirusa HIV. Tym samym kraj ten zajmuje 5. miejsce na liście państw afrykańskich dotkniętych problemem AIDS (pierwsze miejsce zajmuje Suazi - około 33,4 proc. zarażonych).

Liczby mówią same za siebie. Czy nawet wobec zatrważających statystyk odbieranie nastolatkom prawa do okazywania sobie uczuć jest najlepszym sposobem na zapobieganie rozprzestrzeniania się chorób? Przeciwnicy nowej ustawy twierdzą, że nie, bowiem uchwalanie takiego prawa w kraju, gdzie odpowiedzialności udziału w wyborach wymaga się już od 16-latków wydaje się być nie na miejscu.

Źródła: www.bbc.co.uk, www.avert.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Ciekawe, że uzasadniają to rozprzestrzenianiem się chorób i wirusów typu AIDS i HIV... Dlaczego ciekawe? Bo aby HIV nas zaatakował podczas pocałunku, musielibyśmy wypić ok. 5 litrów śliny naszego partnera ;) (informacje z lekcji "uświadamiających" w liceum). Smacznego ^^

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niech te dzieciaki się całują najlepiej w miejscu publicznym tak żeby policja ich szybko złapała i doprowadziła pod sąd nich to robią masowo w końcu doprowadzi to do kompletnego paraliżu systemu sądowniczego tak, że żadne inne sprawy nie będą normalnie rozpatrywane to w końcu odwołają to debilne rozporządzenie, bo grunt to bunt:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niech te dzieciaki się całują najlepiej w miejscu publicznym tak żeby policja ich szybo złapała i doprowadziła pod sąd nich to robią masowo w końcu doprowadzi to do kompletnego paraliżu systemu sądowniczego tak, że żadne inne sprawy nie będą normalnie rozpatrywane to w końcu odwołają to debilne rozporządzenie, bo grunt to bunt:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.01.2008 23:52

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Onet powołuje się na link :):

http://wiadomosci.onet.pl/1672097,12,item.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bodek, co do "ślinienia się" w miejscach publicznych, to był kiedyś osobny artykuł w M3G :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lucyno: Bodajże Jagielski opisywał, że w wielu rejonach Afryki (i chyba też w RPA) zarazić się HIV to jak stać się dorosłym. Do tego stosowanie prezerwatyw uznawane jest za b. niemęskie przez ...kobiety (nie mówiąc o facetach).

A co do prawodastwa RPA: zakazywanie pocałunków jest bzdurą ale z tego co pamietam to w RPA można legalnie kopiować drogie, zachodnie leki na AIDS.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za informację.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.01.2008 15:42

przepraszam za niedopatrzenie w sprawie źródeł... obiecuję poprawę!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.01.2008 12:48

Absurdalność tego zapisu, świadczy moim zdaniem o desperacji władz, wywołanej skalą problemu HIV w RPA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.