Facebook Google+ Twitter

Bezprawne zwolnienia działaczy związkowych na kopalni "Budryk".

W dniu dzisiejszym o godz 13:00, zarząd JSW bezprawnie zwolnił z pracy - 10 działaczy związkowych wchodzących w skład sztabu protestacyjnego na kopalni "Budryk." W tym świetle na ironię zasługuje fakt przynależności JSW do "Respect Index".

W celu niedopuszczenia do przeprowadzenia akcji strajkowej w JSW oraz zastraszenia pracowników, chcących wziąć udział w tym strajku, zarząd JSW podjął konfrontacyjną decyzję o bezprawnym zwolnieniu 10 działaczy związkowych wchodzących w skład sztabu protestacyjnego na kopalni "Budryk".

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/zdjecia/3729064,zwiazkowcy-z-jsw-zwolnieni-dyscyplinarnie-powod-wspieranie-strajku-w-kompanii-wzor-wypowiedzenia,4809446,id,t,zid.html

Zarząd JSW tłumaczy swoją decyzję zorganizowaniem przez sztab protestacyjny akcji protestacyjnej na dole kopalni wraz z uniemożliwieniem wyjazdu pracowników po skończonej zmianie. Posądza się tutaj związkowców o przeprowadzenie nielegalnego protestu na dole kopalni. O legalności można jednak mówić w przypadku strajku a nie akcji protestacyjnej. A i tutaj o tym czy strajk jest czy nie jest legalny może zadecydować tylko sąd. W tym jednak przypadku chodziło wyłącznie o poparcie górników Kompani Węglowej zagrożonych likwidacją 4 kopalń tych spółki oraz zwróceniem uwagi na to co się dzieje w JSW a nie wywołanie strajku!!!

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/strajk-gornikow-pracownicy-z-jsw-przylaczaja,186,0,1693882.html

Konfrontacyjne postępowanie zarządu jest tym bardziej niezrozumiałe, że JSW wchodzi w skład giełdowego indeksu "Respect", skupiających wszystkie te spółki, które działają zgodnie z najwyższymi standardami społecznej odpowiedzialności biznesu.

https://www.jsw.pl/relacje-inwestorskie/komunikaty-prasowe/artykul-dla-inwestorow/id/jsw-notowana-w-ramach-indeksu-respect/

Co warto podkreślić, nie wszyscy członkowie zarządu JSW popierają działania na rzecz ograniczania praw pracowniczych oraz konfrontacyjną postawę zarządu.

http://d.wiadomosci24.pl/g2/pdf/388_e82d221851837386891e4e2ed00ec0b1.pdf
Zważywszy na powyższe fakty, pozostaje mieć nadzieję, że zarząd wycofa się z konfrontacyjnej, bezprawnej decyzji dotyczącej zwolnienia przedstawicieli sztabu protestacyjnego oraz powrotu do stołu rozmów w atmosferze dialogu i szukania innych rozwiązań, aniżeli tylko tworzenia drakońskich programów oszczędności, kosztem pracowników!!!


Zdaniem zarówno prezesa zarządu JSW oraz Janusza Steihoffa, który był autorem antyspołecznej "reformy" polskiego górnictwa, nie ma potrzeby pomocy państwa dla JSW pomimo pogarszającej się sytuacji finansowej tej spółki.

http://www.jsw.pl/no_cache/media/aktualnosci/artykul/id/pracownicy-jsw/

http://m.interia.pl/biznes/news,2083232,4199

W moim przekonaniu pomoc państwa dla JSW jest niezbędna. I nie chodzi tutaj o dotowanie polskiego węgla a jedynie zmniejszenie jego opodatkowania do poziomu zwiększającego jego konkurencyjność na światowym rynku. Poza tym należy bezzwłocznie wprowadzić unijne wsparcie dla przemysłu energochłonnego, który stał się ofiarą wprowadzenia w UE - pakietu klimatyczno - energetycznego, który jest głównym powodem gwałtownego spadku ceny węgla. Od pewnego czasu w UE można było zaobserwować zmniejszenie mocy produkcyjnej ze strony hut stali. Zmniejszenie zapotrzebowania na stal automatycznie uderzyło w JSW postrzeganą, jako największego producenta węgla koksowego w Europie. I dlatego właśnie indeksy cen węgla koksowego wydobywanego przez JSW tak gwałtownie spadły, co automatycznie przełożyło się na jej wyniki finansowe.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Muszę się zgodzić z Panią Jadwigą, związkowcy to faktycznie święte krowy uważające że wszystko im się należy. Działania które podjęli narażały na niebezpieczeństwo górników - tych faktycznie pracujących.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To oznacza, że nie wszyscy godzą się na takie działania, które muszą prowadzić do konfrontacji, zamiast rozwiązania tego konfliktu społecznego w ramach dialogu społecznego. JSW to nie prywatny koncern, lecz spółka, w której nadzór powinna pełnić Rada Nadzorcza oraz Skarb Państwa, jako dominujący właściciel. Jednak pomimo narastających problemów w JSW zarówno Rada Nadzorcza jak też i Skarb Państwa czy Ministerstwo Gospodarki nic nie zrobili w celu rozwiązania problemów, które sygnalizowały górnicze związki zawodowe!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

"...nie wszyscy członkowie zarządu JSW popierają..." a to oznacza konformizm i strach przed związkowymi świętymi krowami. Dla własnego świętego spokoju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.