Facebook Google+ Twitter

Bezprawny podatek doliczany do OC

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-05-18 08:31

Składka OC za twój samochód może wzrosnąć aż o 20 procent, a pieniądze z tej podwyżki wcale nie trafią na leczenie ofiar wypadków drogowych, tylko posłużą załataniu dziurawego budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. Ustawą wprowadzającą nowy podatek od posiadania samochodu - bo tym faktycznie są propozycje zmian w OC - zajmie się niebawem Sejm.

Firmy ubezpieczeniowe mają odprowadzać do NFZ 12 procent składki z ubezpieczeń OC. Pomysł firmuje minister zdrowia Zbigniew Religa.

- Wbrew temu, co twierdzi Ministerstwo Zdrowia, zakłady nie są w stanie same sfinansować podwyżki na NFZ - mówi Andrzej Maciążek, dyrektor biura zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Jest to projekt bezprawny pod wieloma względami - przekonuje m.in. PIU, Polski Związek Motorowy, Rzecznik Ubezpieczonych, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Łamie Konstytucję RP, bo nie obciąża jednakowo wszystkich sprawców wypadków (pieszych, rowerzystów, przewoźników kolejowych), a tylko posiadaczy pojazdów. Jest na bakier z zasadami prawidłowej legislacji - bo opłata jest przymusowym, bezzwrotnym, pieniężnym świadczeniem, służącym realizacji konstytucyjnych zadań państwa, czyli finansowaniu opieki zdrowotnej. Ma więc cechy podatku, który wprowadza się niezgodnie z przepisami.

- Wspólnie wyraźmy sprzeciw wobec wprowadzania kolejnej daniny! - nawołuje Tomasz Bonek, szef Money.pl i udostępnia forum dla przeciwników de facto nowego podatku.

Pomysł jest też sprzeczny z ekonomią - kolejny podatek podniesie ceny OC o co najmniej 15 proc. Wreszcie - jest sprzeczny z prawem UE i ustawą o działalności ubezpieczeniowej.
Beata Sypuła

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.