Facebook Google+ Twitter

Bezprecedensowe wydarzenie, ONZ przed sądem w Hadze

Jak donosi serwis Wprost24.pl ruszył proces przeciwko Holandii i ONZ. Sprawa dotyczy rzekomych zaniedbań, które miały miejsce w 1995 roku, podczas walk o Srebrenicę.

Zdjęcie jest oparte na GNU Free Documentation License w wersji 1.2. Pogrzeb ofiar masakry w Srebrenicy. / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Srebrenica2007.jpgMiędzynarodowy Trybunał ds. Zbrodnii Wojennych uznał w listopadzie 2007 roku, że organizacja Kobiety Srebrenicy, której członkiniami są bliscy ofiar wymordowanych w tej miejscowości, mają pełne podstawy prawne do złożenia pozwu mającego na celu pozbawienie ONZ immunitetu oraz oskarżenie Holandii o bierność i zaniedbania podczas tamtych wydarzeń. Cywilny pozew trafił do haskiego sądu w czerwcu ubiegłego roku i do tej pory czekał na rozpatrzenie.

Rodziny ofiar są przekonane, że żołnierze holenderscy, którzy wchodzili w skład kontyngentu znajdującego się pod egidą ONZ, zupełnie nie byli przygotowani do obrony enklawy, która została zaatakowana przez Serbów. Serbowie planowali zneutralizować Srebrenicę, która była bazą wypadową sił bośniackich w atakach na nich, dodatkowo objętą ochroną ONZ w ramach "Strefy Bezpieczeństwa". Poszkodowani twierdzą, że podczas starć fatalnie przygotowany i uzbrojony batalion holenderski wykazał się wyjątkową biernością, bezczynnie przyglądając się oddzielaniu muzłumańskich mężczyzn od kobiet. Dodatkowo bulwersującym faktem jest to, że ponoć Holendrzy pomagali Serbom w wywożeniu Muzłumanów ze Srebrenicy.

Wyżej opisane wydarzenia doprowadziły do jednej z najbardziej wstrząsających zbrodni w historii powojennej Europy. Podczas masakry Srebrenicy śmierć poniosło około 8 tysięcy mężczyzn i dzieci. W 2002 roku Holenderski Instytut Dokumentacji Wojennej opublikował specjalny raport, w którym zostało jasno stwierdzone, że rząd holenderski jest w bardzo dużym stopniu odpowiedzialny za masakrę. Konsekwencją tego była dymisja gabinetu ówczesnego premiera Wima Koka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.