Facebook Google+ Twitter

Bezprzewodowe elektrownie kosmiczne rozwiążą problem braku energii? Japończycy zrobili pierwszy krok

Japońscy inżynierowie poinformowali, że przy pomocy technologii mikrofalowej udało im się przesłać 10 kilowatów energii na odległość 500 metrów. To wystarczająca ilość, by uruchomić zestaw urządzeń kuchennych.

 / Fot. NASAOdległość nie jest co prawda imponująca, ale otwiera drogę do wykorzystania energii słonecznej na niespotykaną dotąd skalę. Jednym z możliwych zastosowań mogłoby być stworzenie orbitalnych elektrowni słonecznych, które przekazywałyby energię na Ziemię - czytamy w serwisie phys.org.

Eksperyment został przeprowadzony w zakładach Mitsubishi Heavy Industries. Wcześniej Japońska Narodowa Agencja Kosmiczna (JAXA) poinformowała, że jej badaczom udało się przesłać 1,8 kilowata energii na odległość 55 metrów.

Japońscy inżynierowie poszukują alternatywnych źródeł energii ze względu na ubogie zasoby energetyczne ich kraju. Badania stały się priorytetem po katastrofie w elektrowni atomowej w Fukushimie do której doszło w 2011 r. Rząd Japonii musiał zamówić odpowiednie ilości drogich i zanieczyszczających środowisko paliw kopalnych.

Czytaj także: Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje. Ma również wpływ na nasze geny


Inżynierowie z Mitsubishi twierdzą, że udowodnili możliwość komercyjnego przesyłu energii. Stworzenie solarnych farm na orbicie miałoby między innymi tę zaletę, że pozyskanie energii odbywałoby się bez względu na porę dnia i pogodę. Japońska agencja kosmiczna pracuje od lat nad elektrowniami, które operowałoby na wysokości 36 tys. kilometrów nad Ziemią. Szacuje się, że nie uda się ich wdrożyć przed 2040 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.