Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34432 miejsce

Bezprzewodowy internet w Krakowie nie taki dostępny

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-02-22 08:20

Władze Krakowa przekonują, że w najczęściej uczęszczanych przez turystów miejscach: w Rynku Głównym i na Kazimierzu bez problemu można skorzystać z bezprzewodowego dostępu do internetu. Nieprawda. Aby "złapać" połączenie trzeba mieć dużo szczęścia i cierpliwości.

Na Rynku Głównym nie ma gdzie usiąść z laptopem, przysiadając na pobliskich zimnych marmurowych ławach zamiast połączenia zsiecią, można złapać wilka (przeziębić się). Gdy włączymy przeglądarkę i wpiszemy adres poczty elektronicznej nie połączymy się z siecią. Połączenia nie udaje się nam uzyskać pomimo kilkakrotnych prób.

Bezprzewodowy internet / AKPAZ bezprzewodowego internetu można natomiast skorzystać w pubach przy Rynku.
- Wielu klientów przychodzi na kawę z laptopami. Wiedzą, że jest u nas bezprzewodowy internet - mówi Beata Kupczyk, z Astartu przy Brackiej.
Połączenie z siecią na Kazimierzu to efekt kilku prób. Na murku od strony Synagogi Starej udaje się nam uzyskać dostęp do sieci krakowkazimierz.123.wifinet.

- Wiemy, że zdarzają się problemy z połączeniem. Prawdopodobnie dlatego, że jest za dużo chętnych - zauważa Piotr Malcharek, dyrektor Wydziału Informatyki Urzędu Miasta Krakowa. - Ale planujemy projekt, który ułatwi dostęp do bezprzewodowego internetu - obiecuje.

Tylko dwa nadajniki

Zdaniem Malcharka trudności z dostępem do bezprzewodowej sieci biorą się też stąd, że w Krakowie działają tylko dwa nadajniki umożliwiające połączenie z internetem: na wieży Ratuszowej i przy Synagodze Starej. Jednak już w marcu miasto poważnie zabierze się za rozwiązywanie tych problemów.
Chcemy, aby internet był dostępny na całym Rynku, Małym Rynku i na szlaku od bramy Floriańskiej przez Rynek aż po Wawel - zaznacza Piotr Malcharek.
Na realizację tego zamierzenia przeznaczono ok. 500 tys. zł. W następnej kolejności miasto zajmie się uruchomieniem bezprzewodowego internetu na Kazimierzu.
W obu przypadkach zapewnimy tylko sam dostęp. Nie myślimy o udogodnieniach typu ławki - podkreśla Malcharek.

O wygodzie dla internautów pomyśleli nowohucianie. Bezprzewodowy internet zapewnia tu wyłącznie Club 1949 (os. Urocze). Wystarczy przyjść z laptopem. Kartę umożliwiającą bezprzewodowy dostęp do internetu można pożyczyć na miejscu, a przy okazji zjeść szarlotkę i dowiedzieć się czegoś o Nowej Hucie.

Polityczny internet

Powszechny dostęp do bezprzewodowego internetu znalazł się w programie wyborczym Tomasza Szczypińskiego, kandydata na prezydenta Krakowa. Za ważny punkt w rozwoju miasta uznali go też radni miejscy z PO i umieścili w kontrakcie, który planowali podpisać z prezydentem.
- Internet w powietrzu to duży postęp. Można dotrzeć do wielu informacji i zwiększyć bezpieczeństwo miasta poprzez jego monitoring - podkreślił Paweł Sularz, radny miejski (PO). Sularz przyznał, że z internetu korzysta rzadko, ale krakowianom trzeba zapewnić do niego dostęp.
-Rzeszów postarał się o pieniądze z UE na pokrycie miasta siecią bezprzewodowego internetu. Kraków powinien zrobić tak samo – dodaje.

Małgorzata Stuch
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.