Facebook Google+ Twitter

Bezrobocie a współczesna lewica

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-02-23 12:37

Czy współczesna socjaldemokracja tak naprawdę, do końca, walczy z bezrobociem? Odpowiedź na to pytanie na pierwszy rzut oka wydaje się zupełnie oczywista. Oczywiście, że walczy!

Gdybyśmy wzięli np. program wyborczy SLD z ostatniej wyborczej batalii, to na honorowym miejscu mamy postulat - zmniejszyć bezrobocie.

Proszę tylko dokładnie przeczytać "zmniejszyć" bezrobocie. Czyli nawet w deklaracjach przedwyborczych nikt nie mówi o "zlikwidowaniu" tej niewątpliwej patologii społecznej. Mówimy o jej zmniejszeniu do jakichś przyzwoitych granic, a granice te określi miłosierna ręka wolnego kapitalistycznego rynku.

Teraz zastanówmy się czy ten aprobowany przecież przez naszą lewicę system kapitalistyczny jest zainteresowany zlikwidowaniem bezrobocia? Parafrazując Katarzynę Grocholę powiem - nigdy w życiu. Bezrobocie jest jednym z ważniejszych mechanizmów kapitalistycznego systemu, pozwalających na utrzymanie w ryzach i podporządkowanie sobie pracowników. Bezrobocie to ten czynnik, który pozwala na bezkarne wykorzystywanie pracowników przez pracodawców, ponieważ stale generuje sytuację nadmiaru siły roboczej na rynku pracy. To co jest w nadmiarze - nie jest cenne. To co jest w nadmiarze - nie może stawiać warunków. Może jedynie z pokorą i podkulonym ogonem wykonywać bez dyskusji polecenia.

Taki jest system, w którym przyszło nam żyć. Ba, niektórzy z nas bardzo zaciekle walczyli o wprowadzenie tego systemu. Wracając do naszej, pożal się Boże, lewicy. W sytuacji, gdy będzie ona aprobowała istniejący system społeczny, nie ma mowy o tym, aby mogła zlikwidować bezrobocie w naszym kraju czy w jakimkolwiek innym. Kapitalizm na to nie pozwoli. Bezrobocie jest dla niego zbyt cennym czynnikiem, zapewniającym przewagę systemu nad klasą pracowników.

Może przyjdzie jeszcze czas, kiedy lewica przyjmie na swoje sztandary hasła zmiany systemu. Wówczas postulat likwidacji bezrobocia może być realny, ale na pewno nie wcześniej.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.
(Juliusz Bortkiewicz)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

U nas jedyna lewica, to RP, a SLD to chrześcijańska partia o nieokreślonych poglądach w każdym temacie oprócz zarabiania gotówki. Z lewicą mają wspólne tylko L w nazwie. Tak naprawdę to powinni się nazywać Sojusz Zarabiających Katolików. :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Martwi mnie fakt że , bezrobotnych przybywa a nie ubywa .tak jak tych rządzących mamy coraz więcej .

Komentarz został ukrytyrozwiń

I dlatego lewica sprawia wrażenie "błota pośniegowego". No, Miller, zanim stanął na czele, jeździł do Ameryki po naukę. Może się czegoś nauczył? Miał być wywalczony przez Wałęsę system pośredni. Następcy dorwali się do "koryta". Winą są ich "gumowe" żołądki, wykonane z nowoczesnego materiału, rozciągającego się w nieskończoność. Sprawiedliwości zobaczymy: "Jak świnia Niebo."
Chcesz człowieku zobaczyć jaka jest sprawiedliwość?! Wstań o czwartej nad ranem, przejdź się z aparatem po śmietnikach z aparatem fotograficznym. Tam zobaczysz sprawiedliwość. Każdy błąd życiowy to "ślub" ze śmietnikiem. Rządzący mający choć odrobinę ambicji, poszanowania ludzkiej godności i honoru, rozwiązali by tą sprawę skutecznie. Ale po co?! Chyba gaże dla kombinatorów są ważniejsze, no nie?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.