Facebook Google+ Twitter

Bezrobocie będzie rosło. Fatalne dane z rynku pracy

Od trzech lat rynek pracy w Polsce nie ma się czym szczycić. Wysoka stopa bezrobocia, około 12-procentowa, i brak nadziei na poprawę sytuacji, to bolączka blisko 2 mln Polaków. A będzie jeszcze gorzej.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz w trakcie otwarcia konwencji "Międzypokoleniowe Dni Aktywności". / Fot. PAP/Rafał GuzInformacje GUS w sprawie bezrobocia w Polsce nie są ciekawe. Zdaniem ekspertów mamy trudną sytuację, a w najbliższej przyszłości będzie jeszcze gorzej. W sierpniu, stopa bezrobocia wyniosła 12,4 proc., wobec 12,3 proc. w lipcu. Z każdym miesiącem, według prognoz, będzie rosła. Obecnie w urzędach pracy figuruje na listach rejestracyjnych blisko 2 mln osób (dokładnie 1,96 mln). Eksperci są zdania, że w kolejnych miesiącach, sytuacja na rynku pracy się nie poprawi.

Niepokój ekspertów budzi fakt, że bezrobocie w okresie letnim rosło, pomimo większej możliwości zatrudnienia w pracach sezonowych. Minister pracy, Władysław Kosiniak-Kamysz ma nadzieję, że dzięki środkom w wysokości 500 mln zł, otrzymanym z Funduszu Pracy na aktywne formy walki z bezrobociem, uda się w najbliższym czasie złagodzić sytuację na rynku zatrudnienia.

Zdaniem ministra Kosiniaka-Kamysza, uruchomione środki, z określoną dużą efektywnością, pozwolą na zniwelowanie istniejącej stopy bezrobocia. Wrzesień jest miesiącem, "kiedy sporo młodych ludzi kończy edukację i zapisuje się do urzędów pracy", powiedział minister pracy, o czym informuje serwis dane.

Minister Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że przyznane pieniądze z Funduszu Pracy, będą wykorzystane nie tylko na cele uaktywnienia zawodowego osób młodych, ale też ludzi z grupy wiekowej 50+.

Z sytuacją w bezrobociu będzie jeszcze gorzej niż obecnie, uważa jednak ekspert rynku pracy Agnieszka Bulik. Jesień i zima to taki okres roku, kiedy cyklicznie wzrasta ono cyklicznie. Wszystkie prace, zwłaszcza związane z sezonowością i budownictwem się kończą - mówi Bulik.

Jerzy Bartnik, szef Związku Rzemiosła Polskiego, nie widzi szans na to, że przedsiębiorcy będą tworzyć nowe miejsca pracy. Jego zdaniem koszty pracy zostały tak wysoko obciążone, że "przedsiębiorca staje na skraju wyborów dramatycznych. Czy zatrudnić kogoś i samemu upaść, bo będzie trzy miesiące wypowiadał umowę, czy iść inną drogą" - argumentuje Jerzy Bartnik.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

figalo
  • figalo
  • 28.09.2012 09:58

do puchacza... to o czym piszesz to jrst tzw. ukryte bezrobocie nie ujęte w statystykach...choć kazdy o tym wie...

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 27.09.2012 15:16

jakie jest u nas bezrobocie faktycznie? dodaj 1, 5 mln małorolnych {czego nie ma w żadnym innym kraju europejskim!!}nierejestrowanych za których wszystko płaci państwo bo nie mają na ubezpieczenie zdrowotne nie mowiąc o ZUS ... 2mln uciekinierów za granicę z których garstka wroci{bo i po co?} i za duża o poow co najmniej liczba studiującvch potem bezrobotnych po lipnych kierunkach... słowem .. TRAGEDIA bezrobocie w polsce na poziomie gdzieś 30% !!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Cyber Killer
  • Cyber Killer
  • 26.09.2012 13:04

Pieniądze na 'aktywizację zawodową' to pieniądze wyrzucone w błoto. Ludziom nie potrzeba szkoleń itp - ogrom bezrobotnych to ludzie z bardzo dobrym wykształceniem. Problemem jest za mała ilość miejsc pracy i powiązany z tym duży koszt zatrudnienia pracownika. ZUS, podatki i inne cuda na kiju powodują, że aby kogoś zatrudnić to trzeba co miesiąc wydawać około drugie tyle pieniędzy co na jego pensję.

Problem jest wyraźnie widoczny... A co u nas się robi? Szkolenia :-P.

Komentarz został ukrytyrozwiń
szyderca
  • szyderca
  • 26.09.2012 11:56

Ale jak to!? W kraju powszechnego dobrobytu i szczęśliwości społecznej, gdzie na wszystkich spływa jaskrawe światło rządzącego Słońca Peru??? Tym GUS-em powinno się zająć ABW, to na pewno agentura PiS-u!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.