Facebook Google+ Twitter

Bezrobocie młodych w Unii Europejskiej bije rekordy

Stopa bezrobocia wśród osób poniżej 25. roku życia bije rekordy. Obecnie 5,5 mln młodych mieszkańców UE nie ma zatrudnienia, a ich sytuacja wcale nie będzie się poprawiać.

 / Fot. David Liuzzo/ Wikimedia CommonsTak wysokiego bezrobocia wśród młodych ludzi nie było od 1983 roku, kiedy zaczęto publikować wskaźnik badający to zjawisko. Jak podaje raport Eurostatu z maja 2012 roku, wśród osób w wieku nieprzekraczającym 25 roku życia jest aż 5 517 mln niezatrudnionych.

Stopa bezrobocia wśród młodych osiągnęła wartość 22,7 proc. Liczba ta jest większa od średniej liczby bezrobotnych wśród wszystkich obywateli Unii Europejskiej - czytamy na portalu rynekpracy.pl

Hiszpania w zapaści, dobrze jest w Austrii

Obecnie najgorsza sytuacja dotyczy krajów Europy Południowej. W Hiszpanii ponad połowa, bo aż 52,1 proc. młodych ludzi nie ma zatrudnienia. Stopa bezrobocia w tym kraju rosła regularnie od 2006 roku (17,9 proc.). W Grecji odsetek niezatrudnionych zwiększał się stopniowo od 2008 roku (22,1 proc.) aż do dzisiaj i obecnie wynosi... 52,8 proc. W kolejnych krajach odsetek bezrobotnych spada: Słowacja - 38,8 proc., Portugalia i Włochy- ponad 36 proc., Bułgaria - 29,2 proc., Irlandia - 28,5 proc., Węgry - 26 proc.

Najlepiej pod względem pracy dla osób po studiach jest w Austrii. W tym kraju nie dość, że bezrobocie jest niskie - około 8 proc., utrzymuje się ono na podobnym poziomie przez ostatnie 10 lat - 8-10 proc. Niską stopą bezrobocia mogą także pochwalić się Niemcy - 7,9 proc. oraz Holandia - 9,2 proc.

W naszym kraju kondycja rynku pracy nie jest najgorsza - bezrobocie wśród ludzi poniżej 25. roku życia wynosi 24,9 proc. Optymistyczne natomiast jest to, że wartość ta jest wynikiem spadku stopy niezatrudnionych - od stycznia tego roku obniżyła się ona o 1,5 punktu proc. Podobna stopa bezrobocia występuje w Szwecji - 26,4 proc. oraz Francji - 22,7 proc.

Bezrobocie częściej wśród kobiet czy mężczyzn?

Pod względem płci stopa bezrobocia wśród młodych obywateli UE nie różni się tak bardzo. W połowie krajów jest więcej kobiet, które nie mają zatrudnienia, a w drugiej jest więcej niezatrudnionych mężczyzn.

- Jedną z wielu przyczyn tak wysokiego bezrobocia wśród młodych może być problem niedopasowania kompetencyjnego młodych do oczekiwań pracodawców. Dotyczy to zarówno niedopasowania w zakresie wiedzy uzyskanej np. w toku studiów, jak i kompetencji i umiejętności ukształtowanych na kolejnych etapach edukacji. Pracodawcy skarżą się na brak takich kompetencji u młodych jak umiejętność pracy w zespole, czy też umiejętności komunikacji – komentuje Diana Turek z Sedlak & Sedlak w materiałach prasowych dotyczących raportu Europejskiego Urzędu Statystycznego.

Najistotniejsze jednak jest to, że bezrobocie odbija się na wszystkich dziedzinach życia społeczeństwa i całego państwa. Przez to zjawisko przestępczość rośnie, budżet jest obciążony, a stabilność zagrożona. Dodatkowo młodzi niezatrudnieni późno decydują się na założenie rodziny, emigrują. Raport Eurostatu niby zapowiada ustabilizowanie sytuacji na rynku, ale bezrobocie nie zmniejszy się.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

garmin
  • garmin
  • 28.09.2012 19:57

Bezrobocie i bieda w UE.Hm. A z Polski coraz więcej młodych tam ucieka i nie zamierzają wracać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
adrian
  • adrian
  • 27.09.2012 15:09

do Puchacza.. dodaj jeszcze te 2 mln przeważnie modych i najzdolniejszych co uciekło za granicę i z których tylko garstka wróciła czy wróci a będziesz miał obraz porażający ....bezrobocie w polsce na poziomie 30% !!!a naród wymiera ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 27.09.2012 15:06

a u nas co? sztucznie sie zaniża bezrobocie ta rzesza malorolnych 1.5 mln {czego nie ma w żadnym innym kraju europejskim !!!}to tez bezrobotni nierejestrowani którzy maja lepiej bo ubezpieczeni nie maja nawet kasy na ubezpieczenie zdrowotne nie mówiąc o ZUS..za duża liczba studiujących nie mających potem pracy o co najmniej połowę itd faktyczne bezrobocie w polsce kształtuje sie na poziomie co najmniej 25% !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 26.09.2012 20:54

precz z unią,za komuny nie było bezrobocia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.