Facebook Google+ Twitter

Bezrobocie nie będzie już tak szybko rosnąć

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-02-08 08:14

W tym roku spadku bezrobocia nie będzie - twierdzą analitycy. Przez cały 2010 r. stopa bezrobocia będzie się jedynie nieznacznie wahać.

 / Fot. Zdzisław Lenkiewicz PAP- W tym roku na poprawę na rynku pracy nie ma co liczyć. Prognozuję, że na koniec 2010 r. stopa bezrobocia wyniesie między 12,5 a 13 proc. Lepiej będzie dopiero w 2011 r. - mówi prof. Elżbieta Kryńska, ekonomistka z Uniwersytetu Łódzkiego.

W czwartek wstępne szacunki stopy bezrobocia w styczniu podało Ministerstwo Pracy. Wynika z nich, że w minionym miesiącu bezrobocie wzrosło z 11,9 proc. na koniec grudnia do 12,8 proc. w styczniu. To oznacza, że bez pracy jest już 2052,5 mln osób. O 159,9 tys. osób więcej niż na koniec 2009 r.

Wzrost bezrobocia w pierwszych miesiącach roku to jednak nic nowego. Zwykle pod koniec roku kończą się umowy czasowe, więc w styczniu i lutym wzrost bezrobocia zwykle jest znaczny, lepiej zaczyna się robić dopiero na wiosnę, kiedy ponownie ruszą prace sezonowe.

W analogicznym okresie ubiegłego roku (styczeń 2009 r. - grudzień 2008 r.) odnotowano identyczny wzrost natężenia bezrobocia - o 0,9 pkt proc. (z poziomu 9,5 proc. do poziomu 10,4 proc.).
Ale w tym roku wzrost stopy bezrobocia spowodowany jest także zmianą wysokości zasiłku dla bezrobotnych: zamiast 575 zł bezrobotni dostają teraz 717 zł. Na wyższą stawkę załapał się ten, kto zarejestrował się w urzędzie już po Nowym Roku. Różnica ta jest na tyle wysoka, że wiele osób, które straciły pracę pod koniec roku, celowo zwlekało z zarejestrowaniem się i stąd aż tak gwałtowny skok stopy bezrobocia.

Zdaniem analityków przez najbliższe kilka miesięcy bezrobocie nadal będzie rosło. - Spadek bezrobocia rozpoczyna się dopiero przy wzroście 3,5-4 proc. PKB. Dlatego w tym roku bezrobocie nie zacznie jeszcze spadać. Na szczęście jego wzrost zostanie wyhamowany - mówi Marek Zuber z Dexus Partners. Jego zdaniem apogeum bezrobocia przypadnie na połowę roku. Potem będzie już tylko lepiej. - A to poważnie wpłynie na poziom konsumpcji. Dlatego w tym roku ludzie nie będą kupowali już tak dużo jak latem zeszłego roku - tłumaczy Zuber.

Więcej w artykule Joanny Ćwiek na www.polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Bezrobocie w Polsce ma charakter cykliczny w zależności od pory roku. Większym problemem dla budżetu państwa stanowią osoby nie aktywne zawodowo w wieku produkcyjnym. Aby się o tym przekonać, należy przejrzeć statystyki GUS-u.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobaczymy co będzie w przyszłości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.