Facebook Google+ Twitter

Bezrobocie poniżej 5 procent, ale tylko w największych miastach

Już tylko w dwóch miastach wojewódzkich stopa bezrobocia jest na poziomie poniżej 5 proc. Jeszcze pięć lat temu było ich 12.

Powiatowy Urząd Pracy w Sanoku / Fot. LowdownGłówny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował dane nt. poziomu bezrobocia. Według stanu na koniec października 2013 zarejestrowanych bezrobotnych w Polsce mamy ponad 2 mln 75 tys. ludzi, co daje stopę bezrobocia na poziomie 13%.

Z miast wojewódzkich wyjątkowo niski poziom poniżej 5 proc. notują jedynie dwie metropolie: Poznań (4,2 proc.) i Warszawa (4,8 proc.). Taka sytuacja jest bliska ideałowi, gdyż przyjmuje się, że okolice 3-4 proc. jest naturalną stopą bezrobocia, przy której rynek pracy jest w stanie równowagi (nigdy nie jest to zero procent).

Kolejne duże miasta z niezłym wynikiem to Katowice (5,4 proc.), Wrocław (5,5 proc.) i Kraków (6 proc.). Z kolei na przeciwnym biegunie znajduje się choćby Białystok, w którym stopa bezrobocia jest wyższa od średniej krajowej i wynosi 13,6 proc. Rekordowo wysokie bezrobocie notowane jest w powiecie szydłowieckim, w którym ponad 38 proc. mieszkańców pozostaje bez pracy.

Cały raport uwzględniający poszczególne województwa, podregiony i powiaty można znaleźć na stronie GUS-u.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

"Jeśli płacicie ludziom za to, że nie pracują, a każecie im płacić podatki gdy pracują, nie dziwcie się, że macie bezrobocie." - Milton Friedman

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bezrobocie sie szerzy jak zaraza w średniowieczu tylko rząd aby poprawić statystyki kombinuje i usuwa z rejestru coraz więcej ludzi bez pracy wystarczy że ktoś się nie zgłosi na termin w urzędzie i wylatuje na kilka miesięcy z rejestru a po za tym to te urzędy powinny być zlikwidowane juz dawno gdyż nic nie pomagają ludziom są bezproduktywne i archaiczne

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bezrobocie będzie stopniowo znikać. Zainteresowani muszą przyzwyczaić się tylko do pewnych procedur. To podobnie jak z załatwianiem spraw przez policję; nawet formułki podobne: - Pan coś wniesie, to coś z tego będzie.

Tak więc, wszystko nadal rozbija się o umiejętność przewidywania i interpretacji przepisów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z nieopisaną pasją, zadowoleniem i szyderczym uśmiechem z trybuny sejmowej na początku lat 90-tych Balcerowicz zapowiedział w Polsce bezrobocie wprowadzając antypolską politykę sprzedaży, likwidacji, upadki przedsiębiorstw.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mogę się doczekać dnia, w którym powołamy - Urząd Chorób...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.