Facebook Google+ Twitter

Bezrobocie w kraju rośnie. Polacy coraz mniej kupują

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w Polsce wzrosła z 12,5 proc. w październiku, do 12,9 proc. w listopadzie. Niewiele lepiej ma się sytuacja ze sprzedażą, która spadła o 6,4 proc.

Wszystkiemu winny rynek pracy
Według Wojciecha Matysiaka, ekonomisty z Zespołu Analiz i Prognoz Rynkowych Pekao cytowanego przez TVN24.pl, niska sprzedaż jest wynikiem pogarszającej się sytuacji na rynku pracy. Polacy, bojąc się utraty etatu, zdecydowanie rzadziej niż kiedyś decydują się na większe wydatki, bądź na zaciąganie kredytów konsumpcyjnych. Dodał także, że istnieje obawa, iż grudniowa sprzedaż, okaże się niższa niż ta odnotowana w listopadzie.

Bezrobocie w górę
Według Matysiaka bezrobocie, do końca roku, ma wzrosnąć do 13,4 proc., a pod koniec roku 2013, po sezonowych wahaniach, wyniesie 13,8 proc. Rząd natomiast, w budżecie na rok 2013, przyjął, że wyniesie ono 13 proc.

Według danych GUS, w listopadzie do urzędów pracy zgłosiło się 252,7 tys. osób szukających etatu. W przeliczeniu mdm jest to o 11,3 tys. osób mniej, a rdr 20,3 tys. więcej. Jeśli zaś chodzi o zwolnienia, to 553 zakłady pracy zadeklarowały zwolnienie 38,6 tys. pracowników, w tym 9,5 tys. osób z sektora publicznego. W zeszłym roku, odpowiednio 464 zakłady zwolniły 31,0 tys. pracowników, w tym 15 tys. osób z sektora publicznego.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.