Facebook Google+ Twitter

Bezrobocie w USA najwyższe od 1983 roku

Ponad 13 milionów (8,9 proc.) Amerykanów jest bez pracy. Jest to najwyższy poziom bezrobocia zanotowany w Stanach od 1983 roku. Ekonomiści zaznaczają jednak, że kryzys słabnie, gdyż w kwietniu mniej osób straciło posady niż początkowo zakładano.

Departament Pracy (Labor Deparment) USA ogłosił, iż 8,9 procent (13,7 miliona osób) obywateli nie ma żadnego źródła utrzymania. I chociaż jest to najwyższe bezrobocie od 26 lat, ekonomiści zwracają uwagę, że i tak jest lepiej, niż się spodziewano.

W kwietniu pracę straciło 611 tysięcy ludzi, co zostało trochę złagodzone przez otworzenie 72 tysięcy stanowisk administracyjnych. Ogólny bilans, czyli zmniejszenie rynku pracy o 539 tysięcy miejsc, jest i tak wynikiem lepszym niż przewidywane przez specjalistów skurczenie się rynku o 600 tysięcy posad. Ponadto, liczba osób, które utraciły pracę w kwietniu jest o kilkadziesiąt tysięcy mniejsza od wyników z lutego i marca.

Aby zostać uznanym za bezrobotnego w raporcie Departamentu Pracy obywatel musi być osoba niepracującą, jednak szukającą zatrudnienia w przeciągu poprzedzających czterech tygodni.

Inna metoda określania liczby bezrobotnych wlicza także osoby, które przestały szukać zajęcia i takie, którym zredukowano liczbę płatnych godzin. Ta statystyka daje wynik 15,8 procent bezrobotnych.

Zmniejszające się tempo likwidacji kolejnych miejsc pracy może napawać Amerykanów optymizmem. Prezes Systemu Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych (US Federal Reserve System) Beb Bernanke zaznaczył jednak, że bezrobocie utrzyma się na poziomie około 9 procent przez wiele następnych miesięcy.

Na podstawie: Washington Post

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.