Facebook Google+ Twitter

Bezrobotny będzie leczony na PESEL? Zmiany w pośredniakach

Jak odróżnić bezrobotnych, którzy rejestrują się w pośredniaku w poszukiwaniu pracy, od tych, którzy przychodzą tam wyłącznie po ubezpieczenie? Rząd znalazł na to skuteczne rozwiązanie!

Urząd Pracy w Krakowie / Fot. Joanna Urbaniec/Gazeta KrakowskaRząd chce uprościć system ubezpieczenia zdrowotnego osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Celem ministra pracy Władysława Kosiniaka jest wyodrębnienie grupy bezrobotnych, którzy są faktycznie zainteresowani poszukiwaniem zatrudnienia, a nie rejestrują się w pośredniakach jedynie w celu uzyskania tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego.

"Rozważamy dwa pomysły. Zgodnie z pierwszym prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku bezrobotnych miałoby być określane tylko na podstawie numeru PESEL" - komentuje na łamach Dziennika Gazety Prawnej minister pracy i polityki społecznej.

Druga koncepcja rządu zakłada możliwość oddzielenia statusu bezrobotnego od osób, które nie osiągają dochodów w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia oraz nie poszukują aktywnie pracy. Nie straciłyby ubezpieczenia, ale w ich przypadku urzędy pracy nie musiałyby przesyłać co miesiąc dokumentacji do ZUS. W ten sposób zostałyby ograniczone biurokratyczne obowiązki.

"Chodzi o wyodrębnienie grupy osób, które są faktycznie zainteresowane poszukiwaniem zatrudnienia, od tych, które rejestrują się tylko po to, żeby uzyskać tytuł do ubezpieczenia w NFZ" - dodaje minister pracy.

180 mln zł rocznie - tyle kosztuje obecny system, w który zaangażowane są pośredniaki. A urzędnicy, zamiast zająć się kluczowym zadaniem urzędów, czyli szukaniem pracy dla bezrobotnych, wypełniają dziesiątki dokumentów.

Eksperci popierają zmiany zaproponowane przez rząd. Pytają tylko, po co NFZ skomplikowany system weryfikacji prawa do bezpłatnego leczenia eWUŚ? "Okazuje się, że do ustalenia prawa do leczenia wystarczyłby tylko PESEL" - zauważa Robert Mołdach, ekspert w kwestii ochrony zdrowia Pracodawców RP.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.