Facebook Google+ Twitter

Bezsenność - dar czy przekleństwo?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-02-12 08:19

Bezsenni i Śpiący… Wyjątkowi i Żebracy… Książka Nancy Kress otworzyła przede mną nowy świat. Nigdy przedtem przez myśl mi nie przeszło, że bezsenność mogłaby być cechą, której pragnęliby ludzie.

 / Fot. "Hiszpańscy żebracy" Nancy KressŻaden człowiek nie jest na tyle lepszy od drugiego, by móc nim rządzić bez jego zgody.
Abraham Lincoln, Peoria, 16 października 1854

Genetyczne modyfikacje, które pozwalają na takie dopasowanie ludzkich cech by stworzyć człowieka wyjątkowego, wręcz chciałoby się rzec idealnego. To motyw przewodni. Ale to nie kolor oczu, włosów czy predyspozycje liczyły się tak, jak wyeliminowanie potrzeby snu.

Sen ukazany jest jako marnotrawiący cenny czas, w którym można by się rozwijać. Bezsenni więcej czasu mogli poświęcić na naukę, rozwój zainteresowań. Swymi zdolnościami w dużym stopniu odznaczali się od Śpiących. Początkowo ta nieliczna grupa nie stanowiła dla nikogo zagrożenia. Z biegiem czasu jednak, na skutek informacji o nieśmiertelności Bezsennych znaleźli się oni w grupie ryzyka. Wiele osób chciało im zaszkodzić. Musieli się liczyć z niebezpieczeństwem. Utworzono więc Azyl, w którym mogli się schronić. Okazuje się jednak, że chęć bycia idealnym doprowadzić może do tragedii… odizolowani od reszty społeczeństwa, które zaczęli uważać za Żebraków zaczęli tworzyć elitarną grupę, do której nikt nie miał dostępu, a jednostki, które np. na skutek wypadku traciły swe cechy musiały zostać "wyeliminowane"….

Książka "Hiszpańscy żebracy" Nancy Kress to ciekawa propozycja dla osób lubiących fantastykę. Dużo w niej naukowych wywodów i zwrotów. Swą fabułą potrafi jednak zainteresować nawet wybrednego czytelnika. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie… Wątek naukowy, kryminalny czy miłosny… Książka ta zmusza do refleksji i próby odpowiedzi na pytanie do czego doprowadzić może chęć stworzenia idealnej społeczności… czy chcielibyśmy żyć wiecznie i się nie starzeć? Czy chęć wyeliminowania potrzeby snu mogłaby stać się naszym marzeniem? Pomoc w odpowiedzi na te pytania może przynieść lektura "Hiszpańskich żebraków".


Agnieszka Maciejczuk
http://www.sluzba-cywilna.pl/forum/viewtopic.php?t=419&start=75

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.