Facebook Google+ Twitter

Bezzałogowce jak ptaki

Uczeni odkryli, że ptaki wyczuwają intuicyjnie z jaką prędkością mogą poruszać się w terenie zabudowanym. Wyniki swych badań naukowcy chcą wykorzystać do udoskonalenia bezzałogowych samolotów.

 / Fot. Dbenbenn, domena publicznaZespół naukowców odkrył, że ptaki potrafią ocenić zagęszczenie środowiska i instynktownie odczuwają, z jaką prędkością mogą poruszać się w nim, by za każdym razem znaleźć właściwą drogę i uniknąć zderzenia.

Badania te pomogą inżynierom w zaprogramowaniu bezzałogowych pojazdów powietrznych (UAV) do latania z ekstremalną prędkością w terenach zabudowanych i terenach zalesionych - informuje Dailymail.

Emilio Frazzoli, profesor aeronautyki i astronautyki w Massachusetts Institute of Technology, jest członkiem zespołu, który obserwuje zachowanie ptaków podczas lotu i projektuje samoloty UAV. Jego zespół badawczy odkrył tzw. prędkość krytyczną, poniżej której ptak, lub inny obiekt latający, może latać bezkolizyjnie. Jeśli ptak lub samolot porusza się szybciej niż ta ustalona prędkość, to jest prawie pewne, że zderzy się z czymś. Prędkość ta zmienia się w zależności od zagęszczenia przeszkód na drodze lotu, takich jak np drzewa w lesie. Naukowcy twierdzą, że ptaki intuicyjnie potrafią oszacować, z jaką prędkością mogą się poruszać.

Według Emilio Frazzoli podobnie zachowujemy się podczas jazdy na nartach
poza wytyczoną trasą zjazdową. Kontynuując zjazd wybieramy za każdym razem właściwą drogę i unikamy przeszkód, nie zatrzymując się przed nimi.
Ta sama teoria może zrewolucjonizować sposób działania UAV, które obecnie są zaprogramowane do latania z prędkością wystarczającą, aby zatrzymać się w polu zasięgu ich czujników.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

kuma
  • kuma
  • 21.01.2012 18:17

Ależ cudeńko! Jaka piękna linia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Póki co ptaszki są zbyt skomplikowane. US Army stawia teraz na MAV-y. Dzięki nim zlikwidowali już ponad 1800 'terrorystów':)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.