Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26794 miejsce

Bezzębni Polacy

Jednym z największych problemów cywilizacji XXI wieku, jest problem bezzębności.

W swoim artykule chciałem zwrócić uwagę na wstydliwy w XXI wieku problem bezzębności wśród Polaków. Prawie połowa osób powyżej 65 roku życia boryka się z problemem bezzębności. A okazało się, że problem ten nie dotyczy tylko osób starszych, ale także tych w wieku 35 - 44 lat a nawet nastolatków i dzieci w wieku szkolnym.

Jestem w pierwszym pokoleniu mieszczuchem i pamiętam, że jak jeździłem jako dziecko na wakacje na wieś, dziwiły mnie zawsze czarne zęby i braki w uzębieniu gospodarzy i gospodyń pracujących na roli. Ale mijały lata, poprawiała się opieka medyczna i stomatologiczna, także na wsi, przeżyliśmy zmianę ustroju, więc myślałem że problem złego stanu uzębienia odszedł w niechlubną niepamięć.

Sprawą bezzębności Polaków zainteresowałem się ponownie, gdy w jednym z telewizyjnych teleturniejów padło pytanie: Jaki procent Polaków w wieku 35 – 44 lat nie ma ani jednego własnego zęba. Chyba się wtedy przesłyszałem, bo zrozumiałem, że odpowiedź brzmiała 40 proc. Jednak jak później sprawdziłem w internecie była zawyżona 10-krotnie. Niby pocieszające, ale jeżeli prawie połowie Polaków w tym zakresie wiekowym, pozostała tylko połowa własnych zębów, sytuacja jawi się tragicznie.

Najsmutniejsze jest to, że zły stan uzębienia starszych mieszkańców Polski w XXI wieku, stale wzrasta, w ciągu ostatniej dekady powiększył się w granicach 10 proc. Gdzie upatrywać przyczyn złego stanu zdrowia jamy ustnej, szczególnie teraz po zmianie ustroju, chyba w utrudnieniach z dostępem do opieki stomatologicznej (odpłatność) i niedostatecznej higienie jamy ustnej.

Z rozmowy z moją panią stomatolog wynika, że większość dorosłych Polaków cierpi z powodu próchnicy, a jedynie połowa nastolatków ma jeszcze wszystkie swoje zęby. Większość
uczniów szkoły podstawowej ma próchnicę. Niedostateczna higiena jamy ustnej sprzyja nie tylko chorobom zębów, lecz także paradontozie grożącej wypadaniem zdrowych zębów.

Zawsze podziwiałem piękne uzębienia u aktorów i wszelkich celebrytów produkujących się w filmach i mediach. Okazało się, że większość tych imponujących uzębień to niestety implanty, ewentualnie protezy dentystyczne. Nie ma w tym nic dziwnego, jeżeli jedynie połowa osiemnastolatków zachowuje wszystkie własne zęby. A czym dalej w las (z wiekiem), tym więcej tracimy własnych zębów.

Aby leczenie naszego uzębienia, nie polegało wyłącznie na usuwaniu kolejnych zębów, konieczna jest wcale nie tak uciążliwa profilaktyka, polegająca m/in na prawidłowym długotrwałym myciu zębów, natychmiastowemu plombowaniu nawet najmniejszego ubytku w zębach. Niby tak mało, ale okazuje się, że nie potrafimy sprostać nawet takiemu zadaniu. Bo, jeżeli w ciągu ostatniej dekady stan uzębienia Polaków pogorszył się prawie o 10 proc.

Wygląda na to, że higiena osobista to dla większości Polaków, to jakaś niewykonalna bariera. Potrafimy marnotrawić czas, na wiele nie przynoszących nam pożytku czynności, zapominając o własnym zdrowiu. Zdrowe, własne zęby to skarb, czas abyśmy zaczęli je traktować jak nasz najwartościowszy posag. Alternatywą jest uciążliwa w obsłudze proteza, lub implanty, ale nie każdego będzie na nie stać.


Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

dana
  • dana
  • 25.05.2011 17:07

Nieźle sie uśmiałam czytając "wypowiedź" Pana Wierzbickiego tak to jest jak dziennikarz wypowiada się o czymś o czym nie ma "zielonego" pojęcia.
Próchnica jest infekcją systemową i leczy się ją jak infekcję ale róznica polega na diagnostyce. Poza tym próchnica jest zakaźna. Mycie zębów ma wiele zadań : profilaktyczne, lecznicze zalęży od sposobu mycia, uzytego środka, techniki etc. Zeby sie ścierają . Zależy jak. W gre w chodzi kontrola okluzji, stawów, jakie pasty sa ścieralne a jakie nie ? Kiedy stosować jedne środoki a kiedy drugie. Higiena standartowa to nie higiena celowana oparta na diagnozie. Leczenie próchnicy to nie plombowanie " dziur". Próchnicy nie wyleczy się fluorem .
Leczenie stomatologiczne w Polsce i tak jest tanie a będzie droższe i to na pewno !!

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, muszę Ciebie tutaj skrytykować. Artykuł zbyt rozdęty i "rozwodniony" a jakże istotny. Trzeba zwrócić uwagę, że profilaktyka to prawidłowe odżywianie a nade wszystko zmniejszenie konsumpcji cukru buraczanego i trzcinowego do minimum! Zaburza przemianę Wapnia i Fosforu w organizmie ludzkim, co przekłada się na choroby uzębienia, kości i stawów. W celu zniszczenia bakterii powodujących próchnicę należy stosować co dwa miesiące mycie zębów przy pomocy żelu zawierający Fluor np. "Fluorodent"lub inne dostępne w aptekach. Konsumpcja przygotowanego proszku ze skorupek kurzych jajek domowego wychowu i pokrzyw powoduje bardzo silna regenerację uzębienia. A o to przecież chodzi! Żeby zęby szybciej się regenerowały i odrastały niż się ścierają! Bo tutaj nie ulega wątpliwości, że zęby zużywają się przez cały czas. Myjemy zęby dla celów estetycznych i nie ma to wielkiego wpływu na ich stan zdrowotny, tylko estetyczny. Nie to jest istotne, że cukier buraczany znajdzie się w jamie ustnej, tylko to że znajdzie się w krwiobiegu i zaburza przemianę materii.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aurelia Antolak
  • Aurelia Antolak
  • 18.03.2011 23:17

Powiem prosto z mostu:
Lekarze dentyści muszą się zdeklarować co dla niech jest ważniejsze:
a) ambicja
b) pieniądze
Co z tego, że gabinety są super wyposażone skoro Polaków ocenia się po wynikach pracy a nie stosowanym sprzęcie? Czy na podstawie w/w wyników badań można uwierzyć w fachowość polskiej stomatologii? No bądźmy realistami, żeby statystyki były w miarę dobre a Polska wypadała pozytywnie na tle Europejczyków to trzeba skusić pacjentów do wizyt obniżając ceny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ponad 40 proc. osób powyżej 65 roku życia boryka się z problemem bezzębności, jak wynika z badania przeprowadzonego w 2009 roku przez Warszawski Uniwersytet Medyczny. Jak się okazało, problem ten nie dotyczy tylko osób starszych. Jak wynika z badania Uniwersytetu Medycznego, u prawie 4 proc. osób w wieku 35-44 lat zdiagnozowano całkowity brak własnych zębów. Zły stan uzębienia starszych mieszkańców Polski stale wzrasta, w ciągu ostatniej dekady powiększył się o 8,2 proc.
Z danych Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego wynika, że 95 proc. dorosłych Polaków cierpi z powodu próchnicy, a jedynie połowa osiemnastolatków zachowała wszystkie zęby. Zaledwie co dziesiąty uczeń szkoły podstawowej nie ma próchnicy. Niedostateczna higiena jamy ustnej sprzyja także paradontozie grożącej wypadaniem zdrowych zębów. W Polsce wskutek tego schorzenia cierpi od 5 do 15 proc. osób w wieku 35-44 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że nie podałeś danych Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, czy badania przeprowadzonego w 2009 roku przez Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.