Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29759 miejsce

Biała Niedziela w sercu Zabrza

Serce mamy tylko jedno - jak o nie dbać, dlaczego tak ważna jest profilaktyka i od kiedy trzeba o nie dbać - o tym wszystkim można było usłyszeć podczas szesnastej już "Białej Niedzieli" w Zabrzu.

Profesor Zembala udziela konsultacji. / Fot. Anna KierzekBezpłatne badania, konsultacje lekarzy-kardiologów, pokaz i szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, występy lokalnych zespołów wokalnych i tanecznych, koncert Orkiestry Górniczej i występ kabaretu Noł Nejm – to atrakcje, jakie towarzyszyły uczestnikom imprezy plenerowej „Biała Niedziela w Sercu Miasta”, na parkingu przed Centrum Handlowym Platan w Zabrzu, w niedzielę 17 czerwca. Imprezę zainaugurowali zastępca prezydenta Zabrza – Krzysztof Lewandowski, prof. Marian Zembala, doc. Andrzej Lekston, prof. Jacek Białkowski, oraz prof. Józef Dobrowolski

Docent Lekston udziela porady, / Fot. Anna KierzekPokaz ratownictwa. / Fot. Anna KierzekJuż od godziny 10 mieszkańcy Zabrza i miast ościennych mogli wykonać badania spirometryczne, badania ekg, pomiar ciśnienia krwi, oznaczyć zawartość glukozy zmierzyć poziom cholesterolu. Po wykonaniu tych badań, każdy mógł zasięgnąć fachowej porady u specjalisty – kardiologa ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
– Ideą dzisiejszej niedzieli jest profilaktyka – mówi doc. Andrzej Lekston. – Uchwycenie choroby w jej początkowym stadium daje szansę na podjęcie leczenia - niekoniecznie farmakologicznego - i pozwala na uniknięcie poważnych powikłań. Nasze serce nie potrafi powiedzieć, że jest przeciążone; temu służą najprostsze badania. Pomiar podstawowych parametrów ( poziom glukozy, cholesterolu, ciśnienie) trwa bardzo krótko – zaledwie kilkanaście minut, a daje wyraźny obraz stanu naszego organizmu. Dajmy szansę naszemu sercu, bo leczenie jest kilkakrotnie droższe i bardziej uciążliwe dla pacjenta, niż profilaktyka – dodaje doc. Lekston.

– Epidemie chorób miażdżycowych stały się prawdziwą plagą dzisiejszego społeczeństwa – powiedział dr Jacek Białkowski. Mało kto zdaje sobie sprawę, że to, co będzie się działo w organizmie 40-50 latka, zaczyna się kształtować już u 9-10 latka – mówię to z całą odpowiedzialnością, jako pediatra. Dzisiejszy sposób odżywiana się dzieci i młodzieży jest zatrważający – pośpiech, stres, zbyt mała aktywność fizyczna i fast-foody są zabójstwem dla serca. Niby wszyscy o tym wiedzą, ale nikt tego nie przestrzega. Celem naszej akcji jest uświadamianie, uświadamianie i jeszcze raz uświadamianie. Już dzisiaj, jedno dziecko na 100 urodzeń przychodzi na świat z wadą serca. To dużo. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Środki zaradcze leżą w naszych rękach, musimy tylko chcieć je wykorzystać – mówi dr Białkowski.

– Moim zadaniem jest szkolenie młodych lekarzy, jak rozpoznawać wczesne objawy choroby miażdżycowej, aby nie było za późno. Bo im wcześniej dobrze odczytamy pierwsze symptomy choroby, tym łatwiej będzie je zwalczyć. Bardzo ważne jest, abyśmy wszyscy pamiętali, że w tym procesie uczestniczą nie tylko lekarze, ale także pielęgniarki, technicy i cała obsługa placówki. Zgrany zespół, to doskonały organizm, w którym najdrobniejsze elementy współdziałają z pracą głównych organów i o tym nie możemy dzisiaj zapominać – mówił prof. Józef Dobrowolski.

Profesor Dobrowolski. / Fot. Anna KierzekLekarze, pielęgniarki, psycholodzy, ratownicy medyczni – wszyscy pracowali charytatywnie. Na pytanie, czy aby ich postawa nie jest sprzeczna z ogólnopolskim strajkiem lekarzy, wszyscy zgodnie oświadczali, że popierają akcję swoich kolegów, ale ta impreza była zaplanowana dużo wcześniej – trudno się więc z niej wycofać. Poza tym, kiedy sam profesor Zembala, dyrektor naczelny Kliniki jako pierwszy udzielał porad - czy ktoś mógłby odmówić? To doskonały menadżer, człowiek o niespotykanej charyzmie i potrafiący zarazić swoim optymizmem i chęcią działania każdego – dodaje jeden z lekarzy.

Organizatorami imprezy byli Centrum Handlowe Platan w Zabrzu oraz Fundacja Śląskie Centrum Chorób Serca. Urząd Prezydenta Miasta Zabrze objął Honorowy Patronat. Patronami medialnymi byli: Redakcja Nowin Zabrzańskich oraz TVP3 Katowice. Oprawę artystyczną zapewniły regionalne zespoły wokalno- taneczne, Orkiestra Górnicza, oraz kabaret Noł Nejm.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+ Chyba nie muszę uzasadniać:) Szkoda tylko, że na wiadomościach24 tak mało ludzi czyta lokanle artykuły dotyczące Zabrza... Aż się czasami pisac nie chce...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.