Facebook Google+ Twitter

"Biała wstążka" pokazana w Cannes

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-22 11:08

Austriacki reżyser Michael Haneke, twórca takich filmów jak "Pianistka" i "Ukryte", pokazał na festiwalu w Cannes nowy dramat "Biała wstążka". Michael Haneke próbuje szukać odpowiedzi na pytanie o źródła faszyzmu.

Akcja "Białej wstążki" dzieje się Niemczech około roku 1914. W pozornie spokojnej wsi dochodzi do przerażających wydarzeń - ktoś z mieszkańców powoduje wypadek miejscowego doktora, porywa i torturuje małego chłopca. Wiele wskazuje na to, że aktów przemocy dopuściły się dzieci protestanckiego pastora, na co dzień poddawane przez autorytarnego ojca nieludzkiej tresurze.

Reżyser wskazuje, że pokolenie, które w weszło dorosłość w czasach narodzin nazizmu, w dzieciństwie było poddawane okrutnym metodom wychowawczym.

Podczas konferencji prasowej w Cannes Michael Haneke wyjaśnił, że chciał opowiedzieć historię dzieci, które bezkrytycznie przyjmują idee wpajane im przez rodziców. - W momencie, gdy dochodzi do absolutyzacji jakiejś idei, staje się ona nieludzka. To są korzenie wszelkiego rodzaju terroryzmu - powiedział austriacki reżyser, podkreślając, że nie zawęża tematu tylko do problemu nazizmu.

Pierwsze oceny "Białej wstążki" są pozytywne, niektórzy krytycy sugerują, że to jeden z faworytów do Złotej Palmy. Dramat Hanekego jest jednym z dwudziestu filmów walczących o nagrodę głównego konkursu. Jury pod przewodnictwem Isabelle Huppert jest w niełatwej sytuacji, ponieważ aktorka grała główną rolę w filmie Hanekego "Pianistka".

Widzowie poznają werdykt w niedzielę. Swoje filmy pokazali już w Cannes między innymi QuentinTarantino, Pedro Almodovar i Jane Campion.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.