Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

374 miejsce

Białe małżeństwo - aseksualność czy droga do świętości?

Od lat temat białego małżeństwa wzbudza kontrowersje. Być może dlatego, że niezupełnie wiemy na czym ono polega i dlaczego ludzie się na nie decydują.

Białe małżeństwo, czyli związek małżeński bez seksu. Tak najkrócej można by zdefiniować to zjawisko. Białe małżeństwa tworzą pary, które od razu po ślubie lub już w trakcie związku, decydują się nie podejmować współżycia seksualnego. Instytucja białego małżeństwa jest szeroko dyskutowana. Jaki wpływ wywiera na naszą duchowość, psychikę i seksualność?
http://www.flickr.com/photos/cosmic_bandita/2218419160/ / Fot. bandita

Czym jest białe małżeństwo?


Ks. dr Włodzimierz Wieczorek z Katedry Teologii Rodziny na Wydziale Teologii KUL w Lublinie zwraca uwagę, że białe małżeństwo, jest określeniem związku, w którym małżonkowie, za obopólną zgodą i bez zaistnienia przeszkód obiektywnych, rezygnują ze współżycia seksualnego. - Sytuacja taka w świetle prawa cywilnego niczego nie zmienia, gdyż podjęcie współżycia nie stanowi warunku ważności małżeństwa. W świetle prawa kościelnego taka decyzja może mieć swoje konsekwencje. Jeśli małżeństwo nie zostało skonsumowane po ślubie, to fakt ten może stać się podstawą do późniejszego stwierdzenia nieważności węzła małżeńskiego. Praktykowanie białego małżeństwa w związkach sakramentalnych budzi bardzo poważne wątpliwości nie tylko natury kanonicznej, ale także moralnej, co należy w tym miejscu uzasadnić - wyjaśnia ksiądz dr Wieczorek.

Białe małżeństwo - różne ujęcia i semantyczne nieporozumienia


W polskich komentarzach można się również spotkać z pewnym skrótem myślowym, który białym małżeństwem określa niesakramentalny związek katolików rezygnujących ze współżycia seksualnego, by móc przystępować do Komunii św. Należy jednak podkreślić, że jest to tylko pewien skrót myślowy. Aby jednak uniknąć semantycznych nieporozumień warto wcześniej wspomnieć, iż pojęcie białe małżeństwo (mariage blanc) w Europie Zachodniej i w USA stosuje się także dla opisania sytuacji, w której emigranci wchodzą w związek małżeński z obywatelem zamożnego kraju, by uzyskać z tego powodu prawne i materialne korzyści. W innych sytuacjach tak rozumiane małżeństwo może być zawierane, by uratować kogoś, bądź wyświadczyć mu pomoc. Przykładem tego ostatniego może być historia barona Federico von Berzeviczy-Pallavicini, który podczas II wojny światowej zawarł związek małżeński z Żydówką, co pozwoliło jej, ukrytej w klasztorze i pod nowym nazwiskiem, przetrwać prześladowania wojenne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

40-latka
  • 40-latka
  • 09.05.2012 21:41

Jestem w takim "białym małżeństwie od 15 lat i mam już dość...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy i szczegółowo przedstawiony temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Białe małżeństwo-to coś jak piwo bezalkoholowe, kawa bezkofeinowa, sztuczne kwiaty, wypchane ptaki... erzatz,
dla mnie BEZ SENSU...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Białe małżeństwo to jeden z pokutnych wymysłów Koscioła, oparty na założeniu, że seks jest brudny, cielesnośc "grzeszna" a kobieta narzędziem szatana.

Św. Klemens: II wiek - Świety Klemens z Aleksandrii pisał,
"Każda kobieta powinna być przepełniona
wstydem przez samo tylko myślenie, że jest kobietą". http://interia360.pl/artykul/pr-kosciola-zbedny-luksus-czy-niezbedny-znak-czasow/komentarze,22310,,24525449

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze napisany artykuł *5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Białe małżeństwo ma głębie i sens dla mnie tylko w jednym przypadku. Gdy związek sakramentalny się rozpada. Zycie toczy się dalej a rozwód koscielny to trudna sprawa. Wtedy poznajemy kogoś z kim bardzo chcemy być ...i dla Boga rezygnujemy z seksu ...to mam głęboki sens...pozdrawiam p.Agnieszko 5*.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"bycie we dwoje jednym ciałem", najpełniejsze z możliwych zjednoczenie - to jest życie. Białe małżeństwo jest pokutą, jest nieuczestniczeniem w czymś czego się osobiście nie zna.
Napisane ładnie i dużo. Chyba jak na w24 za dużo. Jednak pochwalam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny tekst. Naprawdę świetny!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doskonały debiut! Aczkolwiek do mnie idea BM nie przemawia. Oczywiście, nie potepiam ludzi, którzy z rożnych przyczyn wchodzą w takie związki. Pamiętejmy też o drugiej stronie medalu - o pozornych rozwodach!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyczerpujący i dobrze napisany artykuł, a przy tym poparty naukowo. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.