Facebook Google+ Twitter

Białe złoto Szwajcarii. Alpy rezerwuarem Europy. Fotoreportaż

Rodan zaczyna się w Szwajcarii na granicy Uri i Wallis, obok przełęczy Furka, płynie 800 km przez Genewę i Lyon. Rzeka i jej dopływy wytwarzają i akumulują białą, czystą energię. Obecnie ponad 50 proc. energii pochodzi z elektrowni wodnych.

1 z 12 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Tą parową, zębatą ciuchcią można dojechać niemal do źródeł Rodanu. Od 2 października do czerwca 2012 roku lokomotywa zapadnie w sen zimowy. Pierwszy kurs odbyła w 1912 roku.Fot. B.Romer Kukulska
Tą parową, zębatą ciuchcią można dojechać niemal do źródeł Rodanu. Od 2 października do czerwca 2012 roku lokomotywa zapadnie w sen zimowy. Pierwszy kurs odbyła w 1912 roku.
Fot. B.Romer Kukulska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

@P.Wierzbicki, rzeczywiście w małopolskim szwajacarski program rozwoju wspomaga solarne instalacje.
Mooje życzenie pod ostatnim zdjęciem się spełniło. Na przełęczy Furka i w regionie Goms leżą masy śniegu. Takich ilości nie było od 30 lat. Oczywiście śnieg to radość i przybytek dobra dla tego kraju i jego mieszkańców..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie tylko turbiny wodne. dzisiaj miałem pogawędkę na temat energii solarnej. Zaskoczyło mnie, że baterie słoneczne opłaca się montować w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Wszystko wydaje się być oczywiste, jak i to , że woda w kranie i światło w domu. Temat elektryczności, energii, jeszcze powróci. Rzeczywiście jest mało widoczny , tak na łamach prasy i internetu jak i w rzeczywistości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy materiał, bo temat raczej mało znany. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardziej urzekają mnie Alpy austriackie, a najbardziej nasze polskie, dolnośląskie Karkonosze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłem onegdaj nad Jeziorem Bodeńskim, pięknym zresztą.Wkroczyłem również kilka km na terytorium Szwajcarii i ŻADNEJ elektrowni nie było, tylko elektryczność w domu i zagrodzie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pie,kne ciufcie , ciekawy materjal. dzie,ki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dodam, że tylko na Renie od J. Bodeńskiego do Bazylei znajduje się 7 elektrowni wodnych.
@ Stefanio, Wojtku , energetyka jest obecnie najważniejsza. A kolej? przed nią wielkie wyzwanie. benzyna będzie coraz droższa. Podróżowanie musi stać się , jak kiedyś było, luksusem, 7 mild ludzi uszczęśliwić . to jest zadanie ludzkości. Uffa. ale sie filozoficznie skończyło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Generalnie, bardzo ciekawy jest szwajcarskie system najrozmaitszych kolei (i dworców) należących do różnych właścicieli, posługujących się różnym napięciem elektrycznym, a czasami nawet innym rozstawem torów.
Przy pomocy tych pociągów można jednak do woli zwiedzić nieomal najdalsze zakątki Szwajcarii,bo kolej potrafi się wspinać dosyć wysoko. Może kiedyś uda mi zrealizować taką kolejową włóczęgę po tym drogim kraju...
PS Fotki ciekawe

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem pod wrażeniem! Piękne zdjęcia i interesująca "opisówka", dzięki Basiu :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.