Facebook Google+ Twitter

Biało-czerwone serce. Patriotyczny obraz młodych Polaków

Narzekamy na rządzących, na brak pracy, na biurokrację. Ale mimo to, Polska jest dla nas najważniejsza.

Dzisiaj (oraz przez kilka kolejnych dni), w drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej, cała Polska ubrana będzie w biało-czerwone barwy. Biało–czerwone będą kwiaty pod pomnikami, krzyżami, Pałacem Prezydenckim i innymi miejscami pamięci. W oknach zawisną flagi, a popołudniu na polskich ulicach odbywać się będą marsze pamięci. I znowu biało–czerwone flagi będą dominowały. "Naród patriotów!" – można by pomyśleć.

Tak, Polacy bardzo chętnie się pokazują z flagami – tak w kraju, jak i na świecie.
Ale młodzież, równie często ubiera koszulki z barwami innych państw – Wielkiej Brytanii, czy Stanów Zjednoczonych. - Co z tą Polską? Tutaj nie da się żyć! – słychać coraz częściej, w odpowiedzi na codzienne doniesienia z Sejmu.
Reformy w resorcie zdrowia, ustawa ACTA, szum wokół emerytur, a na dodatek ciągłe kłótnie miedzy partiami – Polacy nie mają łatwego życia!

Patriotyzm w Polsce

Encyklopedyczna definicja określa patriotyzm jako umiłowanie i szacunek do ojczyzny, chęć ponoszenia za nią ofiar i gotowość do jej obrony w każdej chwili. Czy pojęcie patriotyzmu w obecnych, ciężkich dla Polski czasach istnieje? W jaki sposób przejawia się dziś umiłowanie i szacunek do ojczyzny?

- A co to patriotyzm? Bynajmniej nie w dzisiejszych czasach! – odpowiedział Krzysztof, twierdząc, że pojęcie to nie funkcjonuje i wśród dzisiejszej młodzieży nie można spotkać patrioty.

- Moim zdaniem patriotyzm w dzisiejszych czasach zatracił swoją wartość – wtórował mu Adrian, według którego historia nauczana w szkole, po macoszemu traktuje obecnie żyjących, prawdziwych patriotów.

- Jest ich mimo wszystko wielu, choć nie są tak liczną grupą. Nazywa się ich faszystami i są bardzo niewygodni dla władzy, jak i demokracji – dodał.

Zauważył też, że tempo życia w dzisiejszych czasach, ciągła pogoń za pieniądzem i lepszym jutrem, nie pozwala człowiekowi przystanąć na chwilę i zastanowić się, czy kocha swoją ojczyznę i jak ona jest dla niego ważna.

- Ludzie kochają swoją ojczyznę i pamiętają o tych, którzy za nią oddawali swe życie, lecz niebezpiecznie miłość do ojczyzny zaczyna wygasać. Dwa święta w maju to już nie jest powód do świętowania, lecz możliwość wzięcia wolnego dnia w pracy. Patriotyzm - jeżeli my nic z nim nie zrobimy w następnych pokoleniach zostanie wymazany ze słowników i naszej pamięci – skwitował.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Arkadiusz
  • Arkadiusz
  • 10.04.2012 15:14

"Często myli się narodowców z patriotami, niestety Dodał również, że irytującym dla niego jest fakt, że patriotyzm rozpatruje się w kontekście religii.
- Patriotyzm nie jest wyznaniem ani poglądem politycznym. Patriotyzm to uczucie."

"Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu." R.Dmowski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.