Facebook Google+ Twitter

Białoruś: 25 tys. dolarów kary za kursy języka polskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-05 22:22

Na zapłacenie kary w wysokości 25 tysięcy dolarów została skazana firma organizująca kursy języka polskiego na Białorusi. Dla "Poloniki" i zorganizowanej przy niej szkoły społecznej dla 400 dzieci oznacza to likwidację. Firmę założyli tamtejsi Polacy po zdelegalizowaniu Związku Polaków na Białorusi kierowanego przez Andżelikę Borys.

Sama Borys, jako prezes "Poloniki", została też skazana osobnym wyrokiem tego samego sądu w Grodnie. Powiedziała, że nie wie, jaki jest wyrok, bo nie zdążyła na rozprawę. Poinformowano ją z dziesięciominutowym wyprzedzeniem. Uniemożliwiono też pomoc adwokata.

Rzecznik Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut jest zdumiony przebiegiem rozprawy: zawiadomieniem w ostatniej chwili, pozbawieniem obrony i niedopuszczeniem świadków, błyskawicznym wydaniem wyroku. Dodał, że oskarżenie dotyczyło prowadzenia nielegalnej działalności charytatywnej, a sędzia powiedziała, że ma polecenie "z góry" by dziś zakończyć tę sprawę.

Zdaniem Andrzeja Poczobuta, dzisiejszy wyrok oznacza, że państwo białoruskie - i tamtejszy wymiar sprawiedliwości - nie dopuszcza do podejmowania przez Polaków jakiejkolwiek inicjatywy.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Cóż, tego i trzeba było oczekiwać. Poczobut nie powinien być zdumiony, powinien raczej się zastanowić, w imię czego te idiotyczne batalie urządzał. komu one przyniosły pożytek? Polskim dzieciom czy może wykształconym w Polsce polskim nauczycielom obywatelstwa białoruskiego?
Ja nadal jestem zdumiony zacietrzewieniem rządu Tuska i Kaczyńskich. Jak nie chcecie rozmawiać z ludźmi, a słuchacie jedynie tych kogo chcecie słuchać, to tak marnie i prowadzicie swoją politykę "wschodnią". Szkoda, bo zmarnowaliście szansę i Polacy w swej zdecydowanej większości na Białorusi już wam nie ufają. Możecie sypnąć złotem i srebrem, ale i tak szacunku nie kupicie! A należało tylko posłuchać mądrych doradców...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.