Facebook Google+ Twitter

Białoruś: 50 procent mniej wiz do Polski

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-23 19:30

Od wejścia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Strefy Schengen o 50 procent zmniejszyła się liczba wiz wydawanych przez te kraje obywatelom Białorusi.

Białorusini podają trzy przyczyny, które decydują o zaniechaniu wyjazdów do naszego kraju i Państw Nadbałtyckich - zbyt wysoka cena wizy, nieuprzejma obsługa w konsulatach i zbyt długa procedura oczekiwania na wizę.

Według portalu TuT.by badania były prowadzone przez międzynarodowe fundacje z Warszawy i Kijowa przy współudziale przedstawicielstw dyplomatycznych 9-ciu krajów Unii Europejskiej. Według socjologa Olgi Wasilewskiej przepytano 1300-tu interesantów konsulatów z państw biorących udział w projekcie.

"Ludzi nie tyle odstrasza cena wizy co jakość usług konsularnych" - stwierdziła Wasilewska. Białorusini skarżą się na kolejki i wygórowane żądania urzędników konsularnych. 33 procent starających się o wizę w przedstawicielstwie Czech musiało składać dokumenty więcej niż trzykrotnie, a w polskim 23 procent.

Polska została pochwalona za stosunkowo duża liczbę wydanych wiz długoterminowych, co zdaniem socjologów wiąże się z liberalizacją przepisów o zatrudnianiu Białorusinów w naszym kraju.

Wciąż nierozwiązaną jest kwestia obniżenia ceny wiz dla Białorusinów. Goszcząca wczoraj w Mińsku komisarz Benita Ferrero-Valdner zapowiedziała, że będzie rekomendować w Brukseli obniżenie opłaty wizowej z 60 do 35 euro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.