Facebook Google+ Twitter

Białoruś chce obniżenia cen na dostawy rosyjskiej ropy i gazu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-06 20:50

W Moskwie trwają rozmowy premierów Siergieja Sidorskiego i Władimira Putina.

Niezależni komentatorzy twierdzą, że negocjacje warunków współpracy gospodarczej Mińska z Moskwą nie będą łatwe. Ochłodzenie kontaktów miedzy zaprzyjaźnionymi krajami nastąpiło kilka dni temu po krytycznych wypowiedziach Aleksandra Łukaszenki pod adresem Władimira Putina.

Łukaszenka w obecności rosyjskich dziennikarzy zarzucił Putinowi "organizowanie zmowy" przeciwko Białorusi oraz dyskryminowanie białoruskich biznesmenów na rosyjskim rynku. Zdaniem niezależnych komentatorów - niełatwe zadanie ma teraz szef białoruskiego rządu, który zabiega w Moskwie o pożyczkę w wysokości 500 milionów dolarów, niskie ceny na gaz i ropę oraz o ulgi handlowe dla białoruskich firm.

Najtrudniejsze będą rozmowy dotyczące cen gazu. Białoruś chce płacić około 166 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, a rosyjski monopolista gazowy Gazprom domaga się 200 dolarów. Moskwa dodatkowo żąda wypłaty 200 milionów dolarów zaległości jakie powstały w opłatach za gaz w pierwszym kwartale tego roku.

Komentatorzy uważają, że trudności finansowe z jakimi boryka się Białoruś zostaną wykorzystane przez Rosjan do przejęcia kontroli finansowej nad białoruskimi firmami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.