Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33523 miejsce

Białoruś: Coraz mniej polskich turystów odwiedza Nowogródek

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-05 08:43

Z roku na rok do Muzeum Adama Mickiewicza przybywa coraz mniej turystów z Polski. Co roku w dworku autora "Pana Tadeusza" zjawia się 15 tysięcy turystów. Większość zwiedzających to Białorusini, którzy coraz częściej uważają Adama Mickiewicza za białoruskiego poetę.

Jak mówi dyrektorka nowogrodzkich muzeów, Tamara Wierszycka, z Polski przyjeżdża mniej zorganizowanych grup, mniej młodzieży, lecz pojawia się więcej turystów podróżujących w małych grupach. Przyjazd Polaków do małej ojczyzny Adama Mickiewicza utrudnia złożony reżim wizowy oraz obowiązek meldowania się po przybyciu na Białoruś.


Coraz liczniej do Muzeum Adama Mickiewicza przybywają natomiast Białorusini. W Nowogródku krąży legenda, że znaleziono poematy Mickiewicza udowadniające, że pisał w języku białoruskim. Nie ma jednak na to dowodów.


Białorusini nie zapominają o związkach z Wielkim Księstwem Litewskim i chętnie przyznają się do wielowiekowej spuścizny. Oprócz traktowania Mickiewicza jak narodowego poetę, białoruscy historycy przekonują, że Władysławowi Jagielle w bitwie pod Grunwaldem pomagali Białorusini. Tego typu stwierdzenia nie powinny dziwić Polaków, jeśli przyjmiemy, że większość ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego zwanego potocznie Litwą to dzisiejsza Białoruś.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

jadwiga_kac@op.pl
  • jadwiga_kac@op.pl
  • 17.07.2011 11:05

Dzisiaj w telewizji Trwam podczas mszy swietej ksiadz wspominal Nowogrodek i polskie pokolenia ktore przybyly na ta msze.Lza sie w oku kreci jak czytal inwokacje Pana Tadeusza A.Mickiewicza naszego Wielkiego Wieszcza- i gdyby tak moc odwiedzic tamte strony mi bylo -ach pomarzyc.Pozdrawiam wszystkich i zycze duzoa zdrowia i radosci na codzien.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.