Facebook Google+ Twitter

Białoruś: Działacze Związku Polaków uwolnieni po przesłuchaniach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-23 21:35

Białoruska milicja po kilku godzinach przesłuchań zwolniła czwórkę działaczy nieuznawanego przez władze Związku Polaków na Białorusi.

Wiceprezes związku Roman Jaśkiewicz oraz trzech członków Rady Naczelnej - Andrzej Pisalnik, Igor Bancer i Andrzej Poczobut zostali zatrzymani, gdy udawali się do Iwieńca na zebranie współpracującego z białoruskimi władzami bliźniaczego związku.

Polaków zatrzymano pod pretekstem rzekomo fałszywych numerów rejestracyjnych auta, którym się poruszali. Przy okazji skonfiskowano ponad setkę egzemplarzy prasy polonijnej, która przez białoruskich urzędników jest uznawana za nielegalną. Po wypuszczeniu z aresztu nasi rodacy nie zrezygnowali z wyjazdu do Iwieńca, gdzie chcą wesprzeć swoich kolegów przymuszonych przez władze do udziału w zjeździe współpracującej z Mińskiem organizacji.

Na Białorusi działają dwa Związki Polaków. Jeden, kierowany przez Andrzelikę Borys jest uznawany przez białoruskie władze za nielegalny, ale wspierany przez Warszawę. Drugi, kierowany przez Józefa Łucznika działa legalnie, ale nie jest uznawany przez Polskę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.